Au fost percheziții astăzi la primăria Orhei. Mascații de la CNA și procurorii anticorupție au descins în birourile primarului, viceprimarului, consilierilor raionali și a altor funcționari. Patru persoane au fost reținute. Cei vizați sunt bănuiți că primeau sistematic bani de la membrii unui grup criminal pentru a participa la diferite acțiuni și evenimente publice. Primarul din Orhei, Tatiana Cociu, care este susținut de fugarul Ilan Șor, spune că totul este o răfuială politică.

Ofițerii CNA au descins cu percheziții de dimineață în birourile mai multor funcționari de la primăria Orhei.

Iulia PASCARI, REPORTER PRO TV: „Ofițerii CNA și procurorii anticorupție au decins cu percheziții în mai multe birouri din sediul primăriei din Orhei, inclusiv și la primarul Tatiana Cociu. Accesul jurnaliștilor însă a fost interzis, așa că nu am putut intra în cabinet.”

Perchezițiile s-au încheiat în jurul orei 15. Tot atunci o angajată a primăriei a fost escortată de mascați.

CNA a anunțat că patru persoane, specialiști din cadrul primăriei, au fost reținute, fără să ofere alte detalii. Alți 14 angajați sunt 
bănuiți și cercetați în libertate. Primarul orașului Orhei, Tatiana Cociu, susținută de fugarul Ilan Șor, spune că totul este o răfuială politică.

Tatiana COCIU, PRIMARUL MUNICIPIULUI ORHEI: „S-au început perchezițiile în biroul meu, nu au găsit nimic, nici în birou, nici în calculatorul personal. Știu că este un scenariu al Maiei Sandu și a PAS pentru că se apropie alegerile și ei se tem foarte mult de blocul Victorie. Toate sunt presiuni politice, niște șantaj, de a ne presa pe noi, autoritatea locală.”

Am solicitat o reacție din partea președinției, dar și a partidului de guvernare, însă responsabilii de acolo nu ne-au răspuns la telefon. Potrivit CNA, descinderile au avut loc în cadrul unei cauze penale pentru corupție pasivă și gestionare ilegală a fondurilor electorale. Instituția a publicat mai multe interceptări audio cu discuțiile suspecților.

"-Da ei nu dau acum în dolari, ei dau în lei. 
-Acum 10 mii de lei trebuie să dea?
-Nu.
-Da, câte opt. 
-Nu, nouă și un pic.
„Fetele am înțeles că tot nu o să tacă. A fost vorba de 10 mii. 
-Da, 10 mii.
-A fost vorba de 10 mii, nu știu care a mai zis pe urmă 500 de dolari și adică ei schimbă, dar pentru ce să schimbi, dă-mi mie acei 500 de dolari să-i schimb.”

În discuții, bănuiții vorbesc despre sume de bani care ar urma să le primească, dar și despre anumite aplicații pe care trebuie să le instaleze pentru asta în telefon.

„Oamenilor le vin coduri pe telefon. 
-Da, și trebuie să le instalezi aplicația în telefon.
-Aplicație mobilă?
-Da, și cu această aplicație te duci în regiunea transnistreană și primești bani.”

Potrivit investigațiilor, mai multe persoane cu funcție de demnitate publică, funcționari publici și consilieri raionali din Orhei ar fi acceptat și primit sistematic bani de la persoane publice precum și de la membrii unui grup criminal organizat care acționau în interesele unei formațiuni. Totodată, aceștia ar fi acceptat și primit mită și pentru a susține unele partide și pe unii politicieni.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.