31 de obiecte explozive din perioada celui de-al Doilea Război Mondial au fost nimicite în luna mai de către echipele de geniști ai Armatei Naționale, anunță ministerul Apărării.

Potrivit ministerului Apărării, geniști ai Armatei Naționale au executat 15 misiuni de deminare în mai multe raioane ale țării. Intervențiile au contribuit la înlăturarea pericolelor pentru cetățeni și la sporirea siguranței în comunități.

În total de la începutul anului, geniștii Armatei Naționale au desfășurat 52 de misiuni de deminare și au nimicit 161 de obiecte explozive de diferite tipuri.

Autoritățile îndeamnă cetățenii ca, în cazul în care depistează obiecte suspecte sau muniții neexplodate, să nu le atingă, să nu le miște și să anunțe imediat serviciile de urgență.

Obiecte explozive din perioada celui de-al Doilea Război Mondial
Obiecte explozive din perioada celui de-al Doilea Război Mondial/ Ministerul Apărării