Desfășurarea alegerilor parlamentare din țara vecină coincide în acest an cu Ziua Națională a României. În acest context, au loc ultimele pregătiri pentru sărbătoare. Militarii moldoveni au participat astăzi la repetiția generală pentru Parada Militară de la București, care va fi organizată mâine, începând cu ora 10, cu ocazia Zilei Naționale a României.

Repetițiile generale pentru Parada Militară de mâine au început de la primele ore ale dimineții.

Zeci de oameni care au ieșit la plimbare s-au oprit ca să-i admire pe militari.

“- Dacă este vremea bună de ce să nu mergem atât la repetiții cât și la parada oficială.
- Unde se vede mai bine, la repetiții sau la parada oficială?
- La pregătire, pentru că este mai puțină lume.”

„Am venit să vizionăm, noi suntem din Ardeal și ne place să urmărim.”

Imediat după defilarea militarilor de mâine, în piața Arcului de Triumf va fi deschisă o expoziție de tehnică.

„Programul nostru începe de dimineață, la ora 8.00. La mormântul ostașilor vom depune coroane de flori, apoi va fi parada militară, care va avea loc între ora 10 și ora 11 în zona Arcului de Trimf. Va fi și o expeziție de tehnică militară în piață deschisă pentru public până la ora 12.30.”

Defilarea din acest an include participarea a 2500 de militari din toate structurile de apărare, cu prezentarea tehnicii moderne, dar și cu momente care evocă istoria militară a țării. Republica Moldova participă din anul 2014 la parada militară de la București. Începând cu anul 1990, pe data de 1 decembrie, România sărbătorește Ziua Națională.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.