Un bărbat din Strășeni s-a urcat băut la volan și a provocat un accident rutier în urma căruia a doborât un semafor la o intersecție din centrul orașului. Primarul Valentina Casian anunță că acest accident a afectat nu doar funcționalitatea sistemului de semaforizare din această zonă, dar si iluminatul public stradal.
Potrivit poliției, accidentul a avut loc ieri, în jurul orei 19:00, pe o stradă din Strășeni. La fața locului, polițiștii au stabilit preliminar ca un bărbat de 33 ani, în timp ce conducea un Volkswagen, a lovit un BMW, condus de un bărbat 48 ani.
În urma impactului, bărbatul s-a lovit într-un semafor. Fiind testat, șoferul de 33 de ani avea o concentrație de 0,89 mg/l de alcool în aerul expirat, rezultatul celuilalt șofer fiind negativ.
Cazul a fost înregistrat pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Totodată, primarul raionului Strășeni a mai scris pe pagina sa de Facebook că celelalte 3 semafoare de la intersecție sunt momentan nefuncționale.
„Sistemul de semaforizare a fost instalat recent, din sursele bugetului local, și reprezenta un pas important pentru siguranța rutieră a municipiului nostru. Este o situație regretabilă și, în acest moment, lucrăm la repararea rapidă a echipamentului avariat”, a mai adăugat primarul.





Sursă foto: Facebook/Valentina Casian


