Un bărbat de 72 de ani a fost salvat de pompieri, după ce casa i-a luat foc, la Anenii Noi. Acesta a fost transportat la spitalul raional pentru îngrijiri medicale.
Potrivit Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, totul s-a întâmplat ieri seară, în jurul orei 23:00. O casă de locuit din satul Floreni, raionul Anenii Noi a luat foc.
Salvatorii au intervenit și au evacuat din locuință un bărbat în vârstă de 72 de ani. Acesta avea semne de intoxicație ușoară cu produse de ardere și a fost transportat la spitalul raional pentru îngrijiri medicale.
Focul a afectat bunurile materiale din bucătărie și parțial dintr-o altă cameră.
S-a stabilit prealabil că incendiul a fost provocat în urma încălcării regulilor de siguranță la utilizarea plitei electrice. În apropierea sursei de încălzire se aflau materiale ușor inflamabile, ceea ce a favorizat răspândirea focului.

