Un copil a fost la un pas să fie lovit de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar pe o trecere de pietoni din capitală. Momentul a fost surprins de camera de bord a unei alte mașini care a oprit în fața zebrei cedând trecearea băiatului.
Incidentul a avut loc aseară la intersecția străzilor Nicolae Costin și Onisifor Ghibu din Chișinău. Din imagini, se vede cum șoferul trece cu viteză prin fața copilului, fiind foarte aproape să-l lovească.
Impactul a fost evitat de baiețel, dupa ce șoferul mașinii care i-a cedat trecerea a observat, probabil, Renault-ul care venea cu viteză și a claxonat.
Am sunat la poliție, dar nimeni nu ne-a răspuns la telefon.
Potrivit legii, șoferii care nu acordă prioritate pietonilor sunt sancționați cu amendă de până la 800 de lei și 5 puncte de penalizare. Dacă încălcarea se repetă în cursul aceluiași an, amenzile cresc până la 2500 de lei, iar conducătorii auto pot rămâne fără permisul de conducere.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

