Informatia ca Vlad Filat sta in celula cu un recidivist este falsa. Acesta beneficiaza de mai multe facilitati decat mai multi detinuti din penitenciarul nr. 13. Aceasta este reactia celor de la Departamentul Institutiilor Penitenciare la declaratiile facute de avocatul liderului PLDM.

Reactia Departamentului Institutiilor Penitenciare la declaratiile avocatului liderului PLDM Vlad Filat:

"În urma solicitarii mai multor institutii media de a oferi detalii despre informatiile facute publice de avocatul inculpatului Vladimir Filat, în legatura cu conditiile de detentie ale clientului sau, facem urmatoarele precizari: Informatia ca Vladimir Filat sta în celula cu un recidivist sunt false, persoana cu care sta în celula are statutul de prevenit si beneficiaza de asemenea de prezumtia de nevinovatie, fara a exista o condamnare a instantei. Ca urmare, orice fel de condamnare publica, indiferent de persoana este incorecta.

 În ceea ce priveste conditiile de detentie ale inculpatului Vladimir Filat, mentionam ca acesta sta într-o celula de 9 metri patrati în care beneficiaza de mai multe facilitati decît beneficiaza  mai multi dintre detinutii aflati în Penitenciarul nr.13-Chisinau, tocmai pentru a i se respecta statutul de detinut în arest preventiv, care beneficiaza de prezumtia de nevinovatie si nu are o condamnare a unei instante. 

Mentionam ca, au fost facute mai multe verificari ale conditiilor de detentie în care sta inculpatul Vladimir Filat, atît de catre oficiali din tara cît si din strainatate, iar obiectiile date de aceste conditii nu au existat. Facem apel la mass-media sa manifeste prudenta în modul în care mediatizeaza astfel de informatii, sa le verifice, pentru a nu ajunge denaturat în spatiul public informatii care nu respecta prezumtia de nevinovatie a persoanelor aflate în arest preventiv, indiferent de numele sau statutul lor."

Declaratiile avocatului fostului premier Vlad Filat: Igor Popa: Conditiile de detentie ale fostului premier lasa mult de dorit. A fost plasat intr-o celula cu un recidivist condamnat pentru pedofilie