Sirene, autospeciale și demonstrații spectaculoase. De Ziua Copilului, sute de micuți au descoperit nu doar distracții, ci și lecții de siguranță. Cei mici au putut vedea cum arată munca polițiștilor, pompierilor și salvatorilor, într-un eveniment organizat de Ministerul de Interne la Grădina Botanică din Chișinău. 

Un orășel al forțelor de intervenție a fost dislocat astăzi la Grădina Botanică din capitală. Prima locație – detașamentul pompierilor și salvatorilor, acolo unde cei mici și-au intrat repede în rol.

„-Te-ai gândit ce vrei să devii când crești mare?

- Pompier.”

Decebal, calul alb de cavalerie din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică, a atras toate privirile copiilor. 

„El este prietenos, el are foarte mulți ani de când muncește, este și el un membru al poliției.”

Copiii au stat la coadă pentru o plimbare călare.

„-Cum te simți astăzi Anișoara?

- Bine.

- Ce ai făcur până acum și ce ți-a plăcut?

- Cu căluțul.”

Alte vedete ale evenimentului au fost câinii de serviciu.

Micuții au fost captivați și de echipajul Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger”.

Diana AMBROS, REPORTER PRO TV: „Impunătoare și greu de ignorat, blindata este printre cele mai populare atracții de la sărbătoare. Mai mulți copii curioși au intrat în interior să vadă cum arată vehiculul folosit în operațiuni speciale.”

„-Cum îți pare ție această blindată?

- Îmi place.”

Cei mai viteji copii s-au cățărat pe frânghie pentru a ajunge pe blindată. 

„Hai până sus. Bravo Vasile.”

„Ne plac astfel de activități.”

Zona cu echipamente speciale a atras nu doar copiii, dar și pe tații lor.

„Bărbații sunt copii maturi, căutăm și noi joacă, ne aducem aminte de copilărie.”

Cei mai îndrăzneți au testat echipamentul batalionului cu destinație specială „Scorpion” din cadrul Inspectoratului General de Carabinieri, chiar dacă pentru unii casca a fost mai mare decât se așteptau.

„Casca este destul de grea.”

Evenimentul a fost organizat de Ministerul Afacerilor Interne și are un mesaj.

Daniella MISAIL-NICHITIN, MINISTRUL AFACERILOR INTERNE: „Să ne creștem copiii în siguranță, noi adulții suntem cei care trebuie să le creem toate condițiile ca ei să viseze, să crească și să se dezvolte armonios. Iar noi să le oferim aceste condiții.”

Potrivit Biroului Național de Statistică în Republica Moldova sunt peste 550 de mii de copii, ceea ce constituie circa 23% din numărul total al populației. Deși sunt încă mici, mulți dintre ei sunt deja deciși ce vor să devină în viitor. 

„Vreau să fiu un polițist. Vreau să devin un otorinolaringolog. Campioană olimpică la judo. Când voi crește mare vreau să devin un șef-bucătar. 

Pictoriță.”