Atac armat într-un liceu din Bosnia. Trei angajaţi ai unui liceu au fost ucişi în sediul instituţiei de către un coleg care a deschis focul cu o puşcă automată, după care a încercat să își pună capăt zilelor.
Victimele sunt directorul liceului, o secretară şi o profesoară de engleză.
Atacatorul, grav rănit, a fost internat în spital. Poliţia nu s-a pronunţat în privinţa motivului atacului. Presa locală scrie că este vorba despre un portar al instituţiei, vizat de o procedură disciplinară.
El a tras asupra colegilor săi la o reuniune de pregătire a începerii noului an şcolar. Ultimul atac armat într-o şcoală care a bulversat Balcanii a avut loc în mai 2023 la Belgrad, unde un adolescent a ucis zece persoane - inclusiv nouă colegi de clasă.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

