Georgia acuza fortele ruse ca au tras focuri de arma asupra unei coloane oficiale în care se aflau presedintele georgian si omologul sau polonez.

Un cameraman din convoiul în care se aflau cei doi presedinti a filmat aceste imagini în apropierea unui punct de trecere spre regiunea separatista Osetia de Sud. Martorii sustin ca fortele de securitate - care dupa uniforme pareau a fi osete - au tras focuri de avertisment în aer, chiar în momentul când oficialii au iesit din masinile lor. Presedintii Saakashvili si Kaczynski s-au întors imediat înapoi spre Tbilisi si nimeni n-a fost atins de gloante. Georgia sustine ca fortele ruse stau în spatele atacului.
Moscova si Osetia de Sud au dezmintit categoric implicarea trupelor lor în vreun incident de orice fel. Mai mult, seful KGB-ului din teritoriul separatist i-a acuzat pe presedintii Saakashvilli si Kaczynski ca "au încercat sa violeze frontiera cu Osetia de Sud". Presedintele Poloniei se afla în Georgia pentru a participa la ceremoniile organizate cu ocazia aniversarii revolutiei trandafirilor.