În ajunul învestirii, duminică, în cadrul unui așa-numit ”miting al victoriei” de la Washington, Donald Trump a declarat că le va interzice sportivilor transgender să participe în competițiile feminine, scrie digisport.ro.

Donald Trump vrea să le interzică sportivilor transgender să participe în competițiile feminine

Să-i împiedicăm pe bărbaţi să practice sporturi feminine”, a declarat Donald Trump.

Un text privind interdicţia dată persoanelor transgen de a lua parte la competiţiile feminine şi susţinut de Republicani a fost adoptat săptămâna de Camera Reprezentanţilor, una din instituţiile care compun Congresul. Acesta urmează să fie votat în Senat, a doua instituţie a statului, scrie Agerpres.

Anterior, în luna decembrie, Donald Trump anunța că-și va duce planul la capăt ”încă din prima zi a mandatului, simplu, din pix, noi vom pune capăt nebuniei transgen”.

În vara anului trecut, participarea lui Imane Khelif în competiția de box feminin, pe care avea să o câștige, a stârnit mari controverse, în contextul în care sportiva din Algeria fusese interzisă la Campionatul Mondial pentru că analizele arătau că ar fi, de fapt, bărbat.

La acel moment, inclusiv părinții sportivei au intervenit și au făcut publice fotografii care înlătură orice dubiu în privința genului sportivei din Algeria, după cum se poate vedea în galeria foto de mai jos.