Donald Trump a ordonat retragerea a 5 mii de soldați americani din Germania, potrivit unui anunț făcut de Pentagon. Decizia vine la doar o zi după ce liderul de la Casa Albă l-a criticat pe cancelarul german, care a sugerat că Statele Unite ar fi fost umilite de negociatorii iranieni. Trump a mai lăsat să se înțeleagă că astfel de retrageri mai pot avea loc în Italia și Spania. 

În timp ce eforturile de a ajunge la o soluționare negociată a conflictului din Iran sunt în impas, președintele american îi atacă pe aliații săi europeni tradiționali, cărora le reproșează lipsa de sprijin în ofensiva lansată la sfârșitul lunii februarie împotriva Republicii Islamice. După ce Donald Trump a declarat că va majora taxele vamale care vizează industria auto din Uniunea Europeană, Pentagonul a anunțat retragerea a 5 mii de soldați americani din Germania. Decizia liderului de la Casa Albă a venit după ce cancelarul Friedrich Merz a declarat că SUA au fost „umilite” de Iran. 

Donald TRUMP, PREȘEDINTELE STATELOR UNITE ALE AMERICII: „Cancelarul Merz se descurcă groaznic. Are probleme cu imigrația, probleme cu energia, are probleme de toate felurile. Și are o mare problemă cu Ucraina, pentru că sunt atrași în acest haos. 

El m-a criticat pentru toată povestea cu Iranul, dar eu l-am întrebat: 

- Ați dori ca Iranul să aibă arme nucleare?. 

El a răspuns: 

- Nu, n-aș vrea.

Eu am spus:

- Ei bine, înseamnă că am dreptate.”

Liderul german a afirmat luni că „americanii nu au, aparent, nicio strategie” în Iran și nici soluții. În prezent, SUA au peste 36 de mii de militari activi staționați în baze din Germania. Președintele american a sugerat că și alte state europene, precum Italia și Spania, ar putea fi afectate de retrageri similare. 

 Donald TRUMP, PREȘEDINTELE STATELOR UNITE ALE AMERICII: „Italia nu ne-a ajutat deloc, iar Spania a fost groaznică, absolut groaznică. Vorbim despre NATO. Ar fi fost una dacă ar fi spus frumos că ajută, chiar și mai lent.” 

Europenii trebuie să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria lor securitate, a declarat astăzi ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, ca răspuns la anunțul privind planurile Statelor Unite de retragere a soldaților săi. Analiștii din domeniul apărării, democrații din opoziție și chiar unii membri ai propriului partid republican al lui Trump consideră că o prezență militară puternică a SUA în Europa este o parte vitală a influenței militare globale a țării, iar retragerile majore de trupe sau închiderea bazelor, în special în Germania, ar putea ajunge să coste miliarde de dolari și să reducă semnificativ capacitatea Washingtonului de a desfășura operațiuni în întreaga lume.