Donald Trump a saracit cu 600 de milioane de dolari intr-un an si a cazut cu 92 de locuri in topul celor mai bogati americani.

Potrivit revistei Forbes, Trump are în continuare peste trei miliarde de dolari, desi el se lauda, la un moment dat, cu zece miliarde. Pierderea de mai bine de jumatate de miliard ar fi fost cauzata de scaderea pietei imobiliare din New York, un proces cu fosti studenti ai Universitatii Trump care l-a costat 25 de milioane de dolari si campania electorala.

Presedintele SUA a ajuns, astfel, pe locul 248 în topul bogatilor Americii, de pe 156 anul trecut. Bill Gates conduce lista, pentru al 24-lea an la rând, cu o avere estimata la 98 de miliarde de dolari. Urmeaza în top fondatorul Amazon Jeff Bezos si Warren Buffett.

Fondatorul Facebook Mark Zuckerberg s-a îmbogatit cu 15,5 miliarde de dolari în ultimul an, ajungând la 71 de miliarde, pe locul patru în top.