Furia și durerea domnesc în Israel la aniversarea zilei de 7 octombrie. O țară divizată în război cu mulți dușmani și cu ea însăși, scrie The Economist Două ceremonii comemorative din Israel evidențiază diviziunile în societate: una organizată de guvern, cealaltă la Tel Aviv pentru familiile victimelor și ostaticilor, notează ziarul. În Ierusalim, familiile celor luați ostatici au ieșit în stradă lângă reședința privată a premierului Benjamin Netanyahu.

La Re`im, unde a avut loc masacrul de la festivalul de muzică Super Nova și unde peste 370 de oameni au fost uciși, o mulțime de persoane au venit dimineață să se reculeagă cu un minut de tăcere.

Cu puţin timp înainte, sunetele hipnotice ale ultimei melodii auzite în acest loc  înainte de atac au răsunat timp de câteva minute în faţa unei mulţimi îndoliate.

Imaginile arată multe persoane cu ochii în lacrimi, care aprind lumânări și se uită la pozele celor dragi, care au fost uciși de luptătătii Hamas.

Premierul israelian Netanyahu a aprins o lumânare la monumentul „Săbiei de Fier„ ridicat în Ierusalim în onoarea victimelor.

Benjamin NETANYAHU, PRIM-MINISTRUL ISRAELULUI: „În această zi, în acest loc și în multe alte locuri din țara noastră, ne amintim de cei decedați, de ostaticii noștri, pe care ne-am angajat să îi returnăm - eroii noștri care au căzut în apărarea patriei și a țării noastre.”

Tot la Ierusalim, familiile ostaticilor încă reținuți în Gaza s-au adunat lângă reședința premierului și au stat în picioare în timp ce alarma de raid antiaerian a sunat vreme de două minute.

Acesta este cel mai mic supraviețuitor al masacrului de acum un an. Micuțul Kai avea atunci doar 10 zile de la naștere.

Deborah MINTZ, MAMA LUI KAI: „Dacă vă puteți imagina, teroriștii Hamas pe o parte a ușii și Amy și Orel pe cealaltă parte. Era doar o ușă încuiată, iar eu eram pe podea cu bebelușul, Kai, și am pus degetul la el în gură încercând să-l fac să tacă, nu aveam apă, nu aveam biberoane, nu aveam nimic.”

În prezent 97 de israelinei se află în mâinile Hamas. Familiile ostaticilor cer în stradă, săptămânal, încheierea unui acord pentru încetarea focului și eliberarea acestora. Deocamdată, apelurile lor disperate au rămas fără răspuns. Benjamin Netanyahu le-a promis cetățenilor o victorie „totală” și că va nimici Hamas.