Dupa Liban, Israelul a lansat un atac în Siria. Lovitură a fost lansată la Damasc asupra unui imobil frecventat de Gardienii Revoluţiei iranieni şi de membri ai Hezbollah. 7 persoane au murit, inclusiv femei și copii. Miercurea trecută, o lovitură în acelaşi cartier s-a soldat cu mai mulţi morţi, între care ginerele liderului Hezbollah, ucis pe 27 septembrie la Beirut.

Noapta trecută armata israeliană a efectuat un atac aerian asupra unei clădiri rezidențiale din apropierea Ambasadei Iranului din capitala Siriei Damasc.

Israelul ar fi vizat o clădire frecventată de înalţi lideri ai Gardienilor Revoluţiei iranieni şi de membri ai Hezbollah-ului libanez. La rândul său, agenţia de presă oficială siriană Sanascrie că au fost trase trei rachete asupra unui un cartier foarte fortificat , unde se află în special misiuni diplomatice şi birouri ale ONU.

"New York Times„, citând doi oficiali israelieni, a raportat că ținta atacului a fost un membru Hezbollah de rang înalt presupus implicat în contrabandă de arme. Nu se știe încă dacă membrul Hezbollah care ar fi fost ținta atacului se numără printre morți, dar ambasada iraniană la Damasc a declarat că niciun cetățean iranian nu a fost ucis sau rănit.  

Atacul din capitala Siriei vine într-un moment în care Israelul a declarat că îşi extinde operaţiunea terestră în Liban prin desfăşurarea unei a patra divizii, după o nouă noapte de atacuri aeriene intense în sudul şi estul ţării. Potrivit ultimului raport al Tel Avivului armata israeliană a distrus un tunel săpat de Hezbollah din sudul Libanului pe o lungime de zece metri în interiorul teritoriului israelian.

Lansând săptămâna trecută ceea ce a numit Operaţiunea Săgeţile Nordului, armata
israeliană a declarat că ofensiva terestră va implica „raiduri limitate, localizate şi ţintite” pentru a elimina infrastructura Hezbollah de-a lungul frontierei de facto disputate dintre cele două ţări, cunoscută sub numele de linia albastră.