La Beijing, constructori auto din toată lumea încearcă să stârnească interesul publicului chinez. Acolo a fost prezentată mașina care atinge 100 de kilometri pe oră în mai puțin de două secunde. Iar viteza cu care poate să ruleze este amețitoare. La expoziție în centrul atenției s-au aflat mașinile cu aspect extravagant, dar și vehicule electrice.  

MG Motor a prezentat un vehicul care aduce a navă spațială. Bolidul-concept poate atinge 100 de km/h în mai puțin de două secunde și are capacitatea de a rula cu peste 400 de km/h. Brandul de origine britanică este deținut de o companie de stat din China.

La Beijing a fost prezentat și un vehicul electric cu aspect bizar - care va ajunge pe piață la finalul anului. Când este parcat, scaunele din față se pot întoarce, iar la mijloc apare o măsuță. 

Același constructor chinez se laudă cu un autoturism sport electric, dotat cu un ecran tactil, gandit pentru a fi folosit de toti pasagerii. Acest model poate fi deja cumparat - cu 109 mii de dolari. 

Europenii încearcă și ei să țină pasul. BMW a prezentat o noua variantă electrică a modelului i4, destinat chinezilor tineri, fermecați de tehnologie. Din peisaj nu a lipsit nici vehiculul-concept adus în fața publicului de curând.