Proteste violente au avut loc azi la Suhumi în fața parlamentului din regiunea separatistă Abhazia din Georgia. Opoziția susținută de sute de manifestanți a luat cu asalt clădirea și au intrat cu forța in interior fiind nemulțumiți de aprobarea un acord investițional cu Rusia, care ar oferi oligarhilor ruși avantaje mari și ar putea duce la vânzarea Abhaziei. Ca urmare examinarea documentului a fost amânată, iar liderul separatist al Abhaziei ar fi acceptat să demisioneze.
Aceste scenele s-au derulat în această după amiază în capitala regiunii georgiene separatiste Abhazia. În imaginile publicate de localnici se vede un camion care a intrat în plin în gardul parlamentului.
Imaginile arată cum protestatarii leagă cu frânghii gardul și porțile din jurul clădirii administrative, încercând să le dărâme.
Într-un final mulțimea furioasă a reușit să pătrundă în interiorul clădirii, după ce a scos gratiile de la geamuri și a spart ușa.
Forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene după mai multe ciocniri cu oamenii furioși.
Manifestanții au protesta din cauza unui acord de investiții cu Moscova, care urma să fie votat astăzi de către legislativul separatist. Potrivit acestuia companiile ruse vor putea implementa proiecte pe teritoriul Abhaziei și vor obține drept de proprietate asupra terenurilor și bunurilor. Acordul prevede, printre altele, construirea așa-numitelor complexe multifuncționale.
Aceste violențe sunt un semnal clar al nemulțumirii crescânde față de influența rusă și ar putea declanșa noi proteste în perioada următoare, cred experții. Rusia a recunoscut Abhazia și o altă regiune separatistă, Osetia de Sud, ca state independente în 2008, după ce trupele ruse au respins încercarea Georgiei de a relua controlul asupra Osetiei de Sud într-un război de cinci zile. Cea mai mare parte a lumii recunoaște Abhazia ca parte a Georgiei, de care s-a desprins în timpul războaielor din anii 1990.

