Teheranul spera să primească ajutor militar de aliatul său de la Moscova, dar a primit doar retorică, observă analiștii citați de Wall Street Journal, scrie hotnews.ro.

La începutul anului, președintele rus Vladimir Putin s-a întâlnit la Kremlin cu omologul său iranian pentru a semna un nou parteneriat strategic care a parafat alianța dintre cele două țări, un parteneriat ce avea printre altele rolul de a submina ordinea mondială condusă de Statele Unite.

Sub atacul Israelului și apoi al SUA, Iranul nu a fost ajutat prea mult însă de această alianță.

Luni, când s-a întâlnit cu șeful diplomației iraniene Abbas Araghchi, liderul de la Kremlin Vladimir Putin a criticat loviturile „nejustificate și neprovocate” și a declarat că Rusia dorește să ajute poporul iranian.

Cu toate acestea, el nu a făcut nicio referire la sprijinul militar în declarațiile sale publice înainte de discuții.

Iranul a oferit Rusiei ajutor militar, în schimb a primit sprijin retoric

Atacurile israeliene au vizat programul nuclear al Iranului, rachetele și figurile militare de vârf, iar SUA s-au alăturat în weekend cu lovituri asupra principalelor trei situri nucleare.

Între timp, Iranul nu a primit mai mult decât sprijin retoric din partea celor mai puternici susținători ai săi, inclusiv Rusia și China.

Parteneriatul dintre Moscova și Teheran a fost un ghimpe în coasta intereselor occidentale în Europa și Orientul Mijlociu.

Cele două au cooperat timp de aproape un deceniu în Siria pentru a-l menține la putere pe președintele Bashar al-Assad.

Iar după ce Moscova a eșuat în etapele inițiale ale invaziei sale din Ucraina, Iranul a sprijinit efortul de război al Rusiei cu muniție, proiectile de artilerie și mii de drone.

Dar Moscova nu a răspuns până acum la această favoare.

De ce nu acționează Rusia

Având în vedere că Iranul se confruntă cu cea mai mare provocare existențială din ultimele decenii și chiar cu apelurile președintelui Trump pentru schimbarea regimului, este puțin probabil ca Rusia să acorde ajutor militar, au afirmat analiștii.

Deși parteneriatul strategic încheiat între cele două țări nu includea un pact de apărare reciprocă, acesta a consolidat schimbul de informații și a interzis părților să își ajute inamicii în conflicte.

„Iranul poate cere Rusiei să-l susțină împotriva SUA, dar Moscova nu va accepta niciodată acest lucru”, a declarat pentru Wall Street Journal Nikolai Kojanov, expert în relațiile ruso-iraniene și profesor la Universitatea din Qatar.

Această mișcare subliniază natura tranzacțională a celor mai puternice parteneriate ale lui Putin, întrucât Kremlinul este împotmolit în Ucraina și vulnerabil la sancțiunile occidentale.

Putin dorește să evite o escaladare a violenței care ar putea avea consecințe negative pentru Rusia.

De asemenea, el dorește să păstreze o relație rezonabilă cu Israelul și de asemenea să mențină legăturile cu Trump, care s-a abținut să sancționeze Rusia, în ciuda rezistenței Kremlinului de a se angaja în negocieri de pace substanțiale cu Ucraina.

Luni, Iranul i-a cerut lui Putin noi sisteme de apărare antiaeriană

Este puțin probabil ca acest lucru să satisfacă – sau să surprindă – Iranul, care a mai avut parte de dezamăgiri din partea Rusiei.

La o lună după atacul Hamas din 7 octombrie 2023, care a ucis peste 1.200 de israelieni, guvernul iranian a declarat că a încheiat un acord cu Moscova pentru furnizarea de avioane de vânătoare Suhoi Su-35, elicoptere de atac Mi-28, sisteme de apărare aeriană S-400 și avioane de antrenament Yak-130.

Singurele livrări pe care le-a primit au fost avioanele de antrenament.

Problemele de producție și presiunea diplomatică din partea altor țări din Golf au determinat Rusia să rețină tehnologia mai sensibilă și mai puternică, a declarat Nicole Grajewski, membru al Carnegie Endowment for International Peace și autor al unei cărți despre Iran și Rusia.

Anul trecut, atacurile israeliene au distrus unele dintre cele mai bune sisteme de apărare antiaeriană ale Iranului, furnizate de ruși. În lunile care au urmat, Rusia nu a putut sau nu a vrut să le înlocuiască.

Luni, Araghchi i-a cerut lui Putin noi sisteme de apărare antiaeriană și ajutor pentru refacerea rețelei sale de energie nucleară, potrivit unei persoane informate despre discuții.

Săptămâna trecută, când a fost presat de reporteri să explice de ce Rusia nu furnizează arme pentru a ajuta Iranul să contracareze atacurile Israelului, Putin a spus că interesul Iranului pentru echipamentele rusești a scăzut și că Iranul nu a făcut nicio cerere specifică nouă.

„Nu este nimic de discutat”, a spus el.

Iranul, mai dependent de Rusia și China

Iranul este doar ultimul partener al Rusiei tratat cu indiferență de Moscova într-un moment de nevoie.

Armenia, care are un tratat de apărare reciprocă cu Rusia, nu a primit niciun ajutor din partea Moscovei, în condițiile în care forțele sale din regiunea separatistă Nagorno-Karabah au fost decimate de trupele Azerbaidjanului în 2020 și 2023.

În mod similar, când Bashar al-Assad a fost răsturnat de la putere anul trecut, Putin s-a limitat la a-i oferi azil acestuia.

În loc să ajute Iranul, Putin a încercat să se poziționeze ca un potențial mediator în conflict. Trump a respins această posibilitate săptămâna trecută, spunând că Putin ar trebui să se concentreze mai întâi pe medierea războiului din Ucraina.

Războiul israeliano-iranian ar putea fi, în anumite privințe, benefic pentru Moscova, contribuind la creșterea prețului petrolului și distrăgând atenția de la invazia Ucrainei.

În acest timp, Iranul ar putea, de fapt, să iasă din conflict mai izolat și mai dependent de Rusia și China, care ar putea folosi acest lucru în avantajul lor.

„O nemulțumire frecventă în Iran este că China și Rusia, în loc să fie prieteni adevărați, exploatează izolarea Iranului pentru a obține resurse naturale ieftine, vânzând Iranului echipamente militare de calitate inferioară la prețuri umflate, uneori fără a livra niciodată echipamentele promise”, a explicat pentru Wall Street Journal Tino Sanandaji, cercetător suedezo-iranian la Stockholm School of Economics.

Alții au avertizat că credibilitatea Rusiei ca aliat ar putea fi în joc.

„Rămâne valabil faptul că Rusia nu a putut împiedica atacul masiv al Israelului asupra unei țări cu care, în urmă cu cinci luni, semnase un acord de parteneriat strategic”, a scris politologul Andrei Kortunov.

„Moscova nu este în mod clar pregătită să meargă dincolo de declarațiile politice”, a spus acesta.