Coiful de aur geto-dac descoperit la Coțofenești în Prahova şi trei braţări dacice din aur de la Sarmizegetusa Regia au fost furate în timpul jafului de la Muzeul Drents din Olanda. Timp de două minute, hoții au provocat o explozie, au pătruns în clădire și au plecat cu prada. Momentul a fost surprins de o cameră de supraveghere.
Coiful de aur geto-dac descoperit la Coțofenești în Prahova, o piesă unică în lume, din aur masiv, grea de aproape 1 kg, a fost principala ţintă a jafului de la Muzeul Drents din Olanda. Este o piesă foarte cunoscută, imaginea acesteia fiind în cărţile de istorie. Și în filmul Dacii, Amza Pelea, care a interpretat rolul lui Decebal purta o replică a celebrului coif.
Alături de coif au dispărut şi trei braţări dacice din aur de la Sarmizegetusa Regia. Brățările dacice făceau parte din setul de 14 astfel de piese vândute pe piața neagră în anii 90 și recuperate de statul român. Poliția batavă a publicat imagini video din momentul jafului. În clipul făcut public se văd cel puțin trei persoane care au participat la jaf.
Imaginile arată cum suspecții deschid o poartă exterioară, după care are loc o explozie, care a spart zidul de beton armat. Așa au intrat în muzeu.
În expoziție se aflau 673 de bunuri din metale prețioase, făcând parte din peste 50 de tezaure, aflate în colecțiile a 18 muzee din România. Hoții s-au dus țintit la vitrinele în care erau Coiful de Aur de la Coţofeneşti și cele trei brățări dacice. Potrivit unui purtător de cuvânt al poliției, jaful a durat doar câteva minute. Poliţiştii suspectează că furtul de la Muzeul Drents a fost o operaţiune planificată cu atenţie, fiind activat mecanismul de cooperare transfrontalieră şi a informat Interpol.
Jurnaliştii notează că în general astfel de obiecte sunt furate pentru a fi topite şi dau exemple similare, în care obiecte vechi, de mare valoare, nu au fost niciodată găsite. Muzeul Naţional de Istorie a României a informat că toate piesele aflate în Muzeul Drents, din Assen, au fost asigurate înainte de a fi trimise în Regatul Ţărilor de Jos.

