Fără lumină, fără apă, apoi fără internet, iar acum și fără benzină. În mai multe regiuni ale Rusiei au fost introduse restricții la vânzarea combustibilului, după ce piața carburanților a fost afectată de atacurile ucrainene asupra rafinăriilor și infrastructurii petroliere. Șoferii din Moscova, Sankt Petersburg, Kazan și alte orașe se confruntă cu limite la alimentare și cozi la benzinării. Deși autoritățile insistă că nu există o criză, tot mai mulți ruși spun că găsirea combustibilului devine o problemă reală. 

Pentru mulți șoferi din Novorossiisk, problema nu mai este prețul combustibilului, ci faptul că acesta lipsește. Un localnic povestește că a mers la șapte benzinării într-o singură zi, însă nu a găsit benzină nicăieri. 

„Păi ce să zic, în Novorossiisk am învățat să trăim fără apă, am învățat să trăim fără curent, am învățat să trăim fără internet. Ne adaptăm la toate. Dar cum să trăiești fără benzină? Nu mai este nimic, frate. La nicio benzinărie nu găsești combustibil. Ce să facem? Ce trucuri mai există ca să trăiești fără benzină? Ce aplicație trebuie să descarc?” 

În Tatarstan, problema a devenit suficient de serioasă încât autoritățile au intervenit. La unele stații de alimentare au fost introduse limite de până la 20 de litri de benzină și 40 de litri de motorină pentru fiecare șofer. Măsura vine după apariția cozilor și a temerilor că stocurile s-ar putea epuiza. 

„- 20 de litri de benzină, iar motorină nu este.

- Ce coadă lungă aici, ce se întâmplă?

- Este vreo restricție la benzină?

- Da, 20 de litri maxim.”

Nici marile orașe ale Rusiei nu au fost ocolite de probleme. În Moscova și Sankt Petersburg, mai multe rețele de benzinării au introdus limite la vânzarea carburanților. 

„Moscova, 12 iunie. Putem să alimentăm doar cu 20 de litri de benzină.”

Oficial, măsura este prezentată ca o metodă de prevenire a cumpărărilor excesive. Pentru șoferi însă, explicațiile contează mai puțin. Mulți spun că simplul fapt că există restricții îi face să se teamă de o eventuală penurie și îi determină să alimenteze ori de câte ori au ocazia.

Între timp, în teritoriile ucrainene ocupate de Rusia, criza pare să fi căpătat o altă formă. Pe rețelele sociale circulă imagini și relatări despre persoane care scurg combustibil din automobile parcate pentru a-și asigura rezerve proprii.

Problemele de pe piața carburanților au început să se acumuleze după o serie de atacuri ucrainene cu drone asupra infrastructurii petroliere ruse. În ultimele luni, mai multe rafinării și facilități de depozitare au fost avariate, iar unele au fost nevoite să își reducă temporar activitatea. În timp ce autoritățile ruse insistă că situația este sub control, imaginile cu pompe goale, restricții la alimentare și furturi de combustibil spun o poveste diferită.