Teama de un atentat terorist a dus la o mobilizare fara precedent a fortelor de ordine in noaptea dintre ani.
În timp ce planeta trecea în 2018, de la un fus orar la altul, în explozie de bucurie si focuri de artificii, autoritatile îsi dublau eforturile pentru a preveni drame acolo unde multimile se înghesuiau pentru ultima numaratoare a anului, a relatat Radio Canada.
La New York, unde doua milioane de petrecareti erau asteptati pentru traditionala coborâre a bulei luminoase, în pofida temperaturilor foarte scazute, mergând pâna la minus 14 grade Celsius, securitatea a fost puternic întarita, la câteva saptamâni dupa explozia unei bombe în principalul terminal de autobuze din Manhattan. Sute de politisti au fost mobilizati în Times Square si în alte zone pentru a preveni orice actiune terorista.
Las Vegas, care a cunoscut cel mai devastator masacru din istoria recenta a SUA în urma cu trei luni, a sarbatorit de asemenea trecerea dintre ani în conditii de securitate sporita. Peste 300.000 de persoane erau asteptate pentru un mare spectacol pirotehnic în zona marilor cazinouri ale orasului, unde a fost amplasat un puternic dispozitiv de securitate.
Europa, care nu a fost scutita de actiuni teroriste în ultimii ani, a sarbatorit de asemenea Revelionul într-un amestec de bucurie si nervozitate.
La Paris, sute de mii de persoane s-au strâns pe Champs-Elysees pentru un spectacol de sunet si lumina la Arcul de Triumf. Multimea a fost protejata de peste 1.800 de membri ai fortelor de securitate. Pentru a accede în zona festivitatilor, spectatorii au fost supusi perchezitiilor.
Peste tot în Franta au fost mobilizati peste 140.000 de agenti într-un “context de amenintare terorista, în continuare ridicata”, afirma autoritatile.
La Londra, peste 100.000 de persoane si-au procurat bilete pentru a asista la un foc de artificii pe malurile Tamisei. Pentru a respecta traditia, orologiul Big Ben a batut cele 12 lovituri de la miezul noptii.
Desi capitala britanica a fost tinta a patru atentate în 2017, Scotland Yard a indicat ca a mobilizat mai putini politisti decât anul trecut pentru noaptea de Anul Nou.
În Germania, organizatorii sarbatorii de Anul Nou de la poarta Brandenburg din Berlin au prevazut, pentru prima oara în corturi medicale ale Crucii Rosii, amplasamente specifice pentru preluarea femeilor victime ale unor potentiale hartuiri sexuale sau care s-ar fi simtit amenintate. Circa 1.600 de agenti suplimentari erau în exercitiul functiunii în noaptea de Revelion.
În urma cu doi ani, la Koln, numeroase femei au fost victime ale unor agresiuni sexuale, atribuite unor grupuri de migranti, ceea ce a scandalizat tara.
Atentatul ce a vizat un târg de Craciun anul trecut la Berlin, soldat cu 12 morti, a ramas de asemenea proaspat în memoria localnicilor.
La Moscova, principalele bulevarde si piete au fost ornate si un foc de artificii a iluminat 36 de cladiri ale capitalei ruse.
Turcia pastreaza amintirea tragicului An Nou 2017, când un barbat înarmat cu o pusca de asalt a intrat în cea mai celebra discoteca din Istanbul, Reina, ucigând 39 de persoane si ranind alte 79.
Autoritatile turce au interzis de data aceasta din motive securitate reuniunile în emblematica piata Taksim din Istanbul si în alte cartiere animate. Circa 37.000 de politisti au fost în stare de alerta la Ankara în noaptea dintre ani.
Neozeelandezii au fost printre primii în lume care au celebrat trecerea în anul 2018. Mii dintre ei au coborât pe strazi si pe plaje.Focurile de artificii au explodat deasupra centrelor oraselor si porturilor, iar petrecaretii au cântat, dansat si s-au îmbratisat.
La Aukland, cel mai important oras neozeelandez, zeci de mii de persoane s-au adunat în jurul Sky Tower pentru a admira un spectacol de pirotehnie de cinci minute.
Doua ore mai târziu, traditionalele focuri de artificii au iluminat cerul orasului australian Sydney deasupra emblematicii sale opere, una dintre cele mai celebre cladiri din lume. Se estimeaza ca peste 1,5 milioane de persoane au asistat la spectacol într-o seara frumoasa pentru ca în aceasta parte a planetei este vara.
Pentru a sublinia recenta legalizare a mariajului gay, organizatorii au creat o cascada de curcubee.
Securitatea a fost întarita în special dupa atacul cu masina la Melbourne saptamâna trecuta.
A fost rândul Japoniei doua ore mai târziu sa intre în noul an, în sunetele celor 108 lovituri de clopot în templele budiste ale tarii.
În China, Anul Nou îsi merita festivitatile, dar este celebrat mai modest decât Noul An lunar sau Sarbatoarea Primaverii. Mii de persoane s-au reunit la Beijing pentru a asista la numaratoarea venirii noului an.
Peste tot în Asia, este întâmpinat Anul Câinelui, potrivit horoscopului chinezesc.
Coreea de Sud se pregateste pentru Jocurile Olimpice, pe care le va gazdui peste câteva saptamâni. În acest context festiv, dar totusi pe fondul tensiunilor cu vecinul sau imprevizibil din Nord, numerosi sud-coreeni s-au deplasat în estul tarii pe malul marii pentru a observa primul rasarit de soare al anului.
Trecerea la noul an s-a facut în vacarm în Filipine, unde se crede ca festivitatile zgomotoase vor permite îndepartarea ghinionului în anul care vine. Autoritatile informeaza ca cel putin 86 de persoane au fost ranite de piese pirotehnice prost utilizate.
În Indonezia, 437 de cupluri si-au spus “da” în cursul unei uriase ceremonii de mariaj colectiv organizate de guvern. Guvernatorul capitalei indoneziene a anuntat ca acest eveniment va fi organizat de acum înainte la fiecare data de 31 decembrie.
În Emiratele Arabe Unite, cel mai înalt turn din lume, Burj Khalifa din Dubai, a stralucit sub miile de lumini într-un spectacol cu laser care a înlocuit traditionalul foc de artificii. De asemenea, orasul Abu Dhabi a celebrat Anul Nou printr-un imens foc de artificii.
Sursa: Agerpres