Străzi și bulevarde au fost transformate în adevărate râuri, în statul american Florida, după ploile torențiale aduse de furtuna Debby. Bilanțul victimelor decedate din cauza urgiei a crescut la 6, între care și doi copii. În alte state precum Georgia, Carolina de Sud și Carolina de Nord inundațiile ar putea fi catastrofale, a transmis Centrul Național pentru Uragane.
La o zi după ce a ajuns în Florida, uraganul Debby a fost retrogradat la furtună tropicală, în timp ce continuă să lovească sudul SUA.
Străzile din Florida s-au acoperit de ape și s-au transformat în râuri. Imagini filmate cu drona arată zeci de case acoperite de apă.
În continuare sunt sute de mii de case rămase fără energie electrică. Iar apa a năvălit în locuintele oamenilor în condițiile în care în multe locuri nivelul a ajuns până la 70 de centimetri.
Debby este a patra furtună cu nume din acest sezon, după furtuna tropicală Alberto, uraganul Beryl şi furtuna tropicală Chris.
Dan JAGER, ASISTENT SERVICIUL DE SALVATORI: „Am mai avut probleme din cauza inundațiilor și în anii trecuți, dar nimeni nu știa cât de grave vor fi, comparativ cu anii precedenți, și când am văzut fluxul de apă mai mare decât am progonozat, asta a luat prin surprindere pe mulți.”
Dacă în Florida vijelia s-a mai potolit, meteorologii avertizează din nou că furtuna se îndreaptă încet spre statele Georgia și Carolina de Sud, unde autoritățile au fost puse în alertă să se pregătească pentrula inundații istorice. Guvernatorii acelor state au declarat stare de urgență.

