Dependența de Statele Unite, în privința securității și a apărării, este „elefantul din cameră”, recunoaște Emmanuel Macron. La rândul lui, premierul britanic a admis că NATO s-a șubrezit. Declarațiile au fost făcute la Erevan, unde liderii din țările Uniunii Europene și din 20 de state partenere, printre care Canada, Ucraina, Turcia ori Moldova, s-au reunit, pentru Summitul Comunității Politice Europene. Discuțiile au fost dominate de tema securității, după decizia lui Donald Trump de a retrage 5 mii de militari americani, din Germania.
După decizia lui Donald Trump de a retrage 5.000 de militari americani din Germania, europenii dau asigurări că-şi vor consolida apărarea.
Mark RUTTE, SECRETARUL GENERAL AL NATO: „În urma contactelor mele cu liderii europeni, aș spune că aceştia au înţeles foarte bine mesajul Statelor Unite.”
Cu toate că era o decizie așteptată, momentul ales de Trump pentru anunţ a fost "o surpriză”.
Kaja KALLAS, ȘEFA DIPLOMAȚIEI EUROPENE: „Cred că asta arată că trebuie să consolidăm cu adevărat pilonul european al NATO.
Considerați că președintele Trump a vrut de fapt să-l pedepsească pe cancelarul Merz?
Nu citesc gândurile președintelui Trump, deci ar trebui să ne explice chiar el.”
Donald Trump a acuzat mai mulţi parteneri europeni că refuză orice contribuţie - militară sau logistică - la operaţiunile desfăşurate în Strâmtoarea Ormuz împotriva Iranului. Anunțul privind diminuarea contingentului militar din Germania a venit dupa ce cancelarul german Friedrich Merz a declarat că "americanii nu au nicio strategie în Iran si sunt umiliți de Teheran".
Mark CARLSON, REPOTER ASSOCIATED PRESS: „Liderii europeni sunt deja antrenați pentru a reacționa la presiunea și toanele președintelui american Donald Trump. În același timp, sunt conștienți că nu dețin arsenalul nuclear al SUA, așa că nu vom auzi niciodată declarații critice șocante din partea unui lider european, pentru că ei știu prea bine că au nevoie de cooperarea cu SUA.”
Dar nici nu mai neaga cineva ca ar exista tensiuni in relatiile transatlantice.
EMMANUEL MACRON, PREȘEDINTELE FRANȚEI: „Acum achităm costul dependenței noastre excesive în ceea ce privește umbrela americană de securitate și apărare. Să spunem lucrurilor pe nume, ăsta e elefantul din cameră! Trebuie să fim mai uniți pentru că acum planează un semn de întrebare asupea solidarității americane. Să fie clar, ca să contracarăm riscurile, e nevoie de mai multă solidaritate, mai multe investiții și de o mai bună organizare.”
Keir STARMER, PRIM-MINISTRU AL REGATULUI BRITANIC: „Nu putem nega faptul că o parte dintre alianțele pe care ne bazăm nu mai sunt în starea dorită. Există mai multă tensiune decât ar trebui. Și e foarte important să înfruntăm situația uniți.
Europa trebuie să preia inițiativa. Simt că, în privinta securității și a apărării, am rămas prea mult în urmă, ne-am complăcut să fim dependenți. Pilonii pe care se baza lumea noastră nu mai sunt în picioare. Trebuie să depășim acea fază și s-o facem rapid, pentru că impactul schimbărilor este real.
Atât Berlinul cât și NATO au incercat sa minimalizeze decizia administratiei Trump.”
Johann WADEPHUL, MINISTRUL GERMAN DE EXTERNE: „Cu siguranță forțele americane în ansamblu vor fi redistribuite. Americanii o spuneau de mult, inclusiv Obama, că trebuie să se concentreze mai mult pe zona Pacificului, China fiind o amenințare majoră.”
Totusi, anunțul lui Trump este văzut și ca o renunțare la planul administrației Joe Biden de a desfășura în Germania un batalion american dotat cu rachete Tomahawk cu rază lungă de acțiune. Berlinul spera ca acest lucru să devină un mijloc puternic de descurajare a Rusiei.
Sven BISCOP, DIRECTOR AL INSTITUTULUI EGMONT DIN BELGIA: „Ce face Trump este primejdios pentru că, indirect, subminează credibilitatea descurajării NATO.
De fiecare dată când Trump aruncă dubii asupra angajamentului său de a proteja Europa, evident că Putin aude și vede. “

