Donald Trump anunță că nu se va opri după retragerea celor 5000 de soldați americani din Germania: urmează și alte reduceri ale efectivelor din Europa. „Trebuie să accept că preşedintele american are o altă viziune decât noi” - a fost prima reacție a cancelarului german, după ce țara sa a fost prima vizată de aceste măsuri. Friedrich Merz a respins ideea că decizia luată de Trump are legătură cu declarațiile sale despre războiul din Iran, deloc măgulitoare pentru președintele american. 

DONALD TRUMP, PREȘEDINTELE STATELOR UNITE: „Vom retrage și mai multe trupe, vom reduce cu mai mult de cinci mii numărul militarilor din Germania.”

Decizia Pentagonului de a retrage o brigadă americană din Germania a fost criticată de șefii comisiilor pentru servicii armate din cele două camere ale Congresului american. 

Senatorul Roger Wicker și reprezentantul Mike Rogers, amândoi republicani, au transmis, într-un document comun, că măsura survine „prematur” - în plin proces european de reînarmare. 

Și ar putea transmite un semnal greșit lui Vladimir Putin. În plus, cei doi oficiali sugerează că este în interesul Statelor Unite să mute cei cinci mii de militari americani spre est, unde aliații europeni au făcut investiții semnificative pentru a găzdui trupe americane. 

Sven BISCOP, DIRECTOR AL PROGRAMULUI "EUROPE IN THE WORLD", EGMONT INSTITUTE: „În sine, 5.000 de soldați în plus sau în minus nu fac diferența, dar arată că nu putem avea absolut nicio încredere în Donald Trump și că europenii trebuie să se bazeze pe ei înșiși, înainte de toate. “

Jason CROW - MEMBRU AL CAMEREI REPREZENTANȚILOR A SUA: „Vedem că președintele ia o decizie pe baza unui comentariu care nu i-a plăcut, făcut de un lider străin (Friedrich Merz). Un astfel de lucru este îngrijorător pentru noi și trebui să fie îngrijorător pentru fiecare american în parte, să avem un președinte al Statelor Unite, comandantul suprem, care mută mii de soldați doar pentru a se răzbuna pe un lider străin pentru un comentariu care nu-i place.”

În timp ce Germania a părut să minimalizeze importanța anunțului, Polonia a transmis un mesaj de alarmă.

„Cea mai mare amenințare la adresa comunității transatlantice nu o reprezintă dușmanii săi externi, ci dezintegrarea în curs a alianței noastre. Trebuie cu toții să facem tot ce este necesar pentru a inversa această tendință dezastruoasă” - a scris premierul polonez Donald Tusk pe X. 

Analiștii spun că europenii au motive de îngrijorare.

Sven BISCOP, DIRECTOR AL PROGRAMULUI "EUROPE IN THE WORLD", EGMONT INSTITUTE: „Ceea ce oferă americanii apărării noastre este exact ceea ce noi nu avem. Informații, comunicații securizate, apărare antiaeriană, structură de comandă, rachete cu rază lungă de acțiune. Dacă mâine americanii ar spune: „Aceste capabilități nu mai sunt disponibile pentru apărarea Europei", ne-ar trebui câțiva ani pentru a ne construi propriile capacități.”

Sevim DAGDELEN, MEMBRA A PARLAMENTULUI GERMANIEI: „Cred că este evident că decizia (de retragere a trupelor) are drept scop de a pune presiune mai mare asupra Germaniei și Europei să investească mai mulți bani în apărare. Cu toate acestea, NATO este un instrument prin care Statele Unite își mențin dominația globală și își promovează propriile interese. Creșterea cheltuielilor militare nu va aduce Europei cu adevărat o independență.”

Statele Unite au în Europa 68 de mii de soldați staționați permanent.