Prețurile petrolului au atins cel mai ridicat nivel din 2022, în urma unui raport potrivit căruia armata americană urmează să-l informeze pe președintele Donald Trump cu privire la noile planuri de intervenție în conflictul cu Iranul, scrie BBC.

În jurul orei 5:00 GMT, ţiţeiul Brent din Marea Nordului, preţul de referinţă la nivel global, afişa o creştere de 5,61%, ajungând la 124,65 dolari pe baril, la doar câteva minute după ce a crescut cu aproximativ 7,5%, la 126,41 dolari.

În acelaşi timp, ţiţeiul West Texas Intermediate (WTI), referinţa americană, creştea cu 3,11%, ajungând la 110,20 dolari pe baril.

Un baril este echivalentul a 158,987 litri.

Potrivit site-ului american Axios, scrie Agerpres, preşedintele SUA, Donald Trump, urmează să fie informat joi cu privire la posibile noi operaţiuni militare împotriva Iranului de către amiralul Brad Cooper, comandantul Comandamentului Central al SUA (Centcom). Axios a adăugat că Centcom a pregătit opţiuni care includ un val de atacuri „scurte şi puternice" împotriva Iranului, care vizează probabil infrastructura, în speranţa de a depăşi impasul din negocieri.

Traficul prin Strâmtoarea Ormuz, pe unde în mod normal trece o cincime din exporturile mondiale de petrol şi gaze, a scăzut aproape de zero după ce SUA şi Israelul au atacat Iranul pe 28 februarie, iar Teheranul a blocat calea navigabilă, transmite știrileprotv.ro.