Toți ochii sunt acum pe România, iar miza alegerilor e mai mare ca oricând. În cadrul campaniei lansate de instituțiile media române, printre care și ProTv, a mai fost publicat un spot în care cetățenii sunt chemați să meargă duminică la vot, pentru a-și alege președintele. Clipul video transmite cel mai important mesaj- rezultatul obținut după scrutin îi va influența pe toți, iar democrația trebuie să rămână în România.
„De la vest la est, toții ochii sunt acum pe România. Miza e mai mare ca oricând. Viitorul ne privește pe toți.”
Așa începe cel de-al doilea spot din cadrul campaniei „Eu ies la vot”. Alegerile prezidențiale de duminică și rezultatul de după îl va influența pe fiecare om, pe fiecare român. Astfel instituțiile media din țara vecină, inclusiv ProTv, indeamnă fiecare cetățean să-şi exprime dreptul constituţional de a alege valorile, ideile şi obiectivele pe care şi le dorește pentru viitor şi pentru România.
„Aleg democrația în România. Eu ies la vot.”
Același mesaj l-a avut și primul clip din această campanie.
„Niciodată nu trebuie să uităm ce am câștigat și ce avem de apărat. Democrația, puterea de a ne alege singuri viitorul, prin vot, uniți nu dezbinați.”
În sine inițiativa aduce mesaje importante cum ar fi: votul este pilonul esențial al democrației iar fiecare ștampilă pusă este încă un pas către o țară liberă. Toate instituțiile media, televiziuni, radiouri, grupuri de presă scrisă, publicaţii online, au fost invitate să se alăture acestei campanii şi să îndemne românii să iasă la vot pe 8 decemrie.

