Gimnastul Kohei Uchimura, campion olimpic in 2012 si de zece ori campion mondial, a primit o factura la telefon de 500.000 de yeni (4.400 de euro) pentru ca s-a jucat prea mult Pokemon Go, in mare voga in acest moment, informeaza L\'Equipe.

Uchimura se afla la Rio, iar motivul pentru care factura a fost atat de mare este ca a uitat sa-si faca un abonament brazilian, transmite News.ro.

Din fericire pentru sportiv, operatorul telefonic a acceptat sa scada factura la 3.000 de yeni (26 euro).

Presa japoneza s-a amuzat pe seama acestei probleme, cotidianul The Nikkan Sports scriind: "Kohei Uchimura nu va avea probabil toti Pokemonii, dar sigur va castiga medalia de aur".