In Republica Moldova a fost inregistrat un nou record termic pentru luna ianuarie. Serviciul Hidrometeorologic de Stat informeaza ca ieri temperatura maxima a aerului a ajuns la +18,1 grade Celsius in sudul tarii, la statia meteorologica Ceadar-Lunga.

Potrivit Serviciul Hidrometeorologic de Stat, aceasta temperatura se inregistreaza in luna ianuarie pentru prima data din toata perioada de observatii instrumentale.

Recordul precedent a fost inregistrat pe 5 ianuarie 2022 si a fost de +17,4 grade Celsius la statia meteorologica de la Tiraspol.

Totodata, meteorologii mentioneaza ca ieri, 18 ianuarie temperatura medie zilnica a aerului pe teritoriul tarii a depasit valorile normei cu 12-14 grade Celsius, norma fiind de -2..-4 grade Celsius. 

Si astazi meteorologii au prognozat vreme frumoasa si maxime de pana la 15 grade Celsius. 

Citeste si :  Vreme frumoasa cu soare si maxime de pana la 15 grade Celsius. Cum va fi vremea astazi, dar si in urmatoarele zile. Prognoza meteo - FOTO

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  gasiti imaginile, dar si stirile momentului din Moldova si din intreaga lume! Fii reporter Pro TV. Daca ai surprins imagini care pot deveni o stire, ni le poti trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.