Cererea de demisie a deputatului democrat Alexandru Botnari a fost votata astazi la sedinta Parlamentului.
Astfel, dupa acceptarea cererii de demisie, a fost declarat vacant un mandat de deputat in Parlament care apartine Partidului Democrat din Republica Moldova.
Amintim ca, deputatul PD, Alexandru Botnari, care a devenit parlamentar pe Circumscriptia din Hancesti, a castigat fotoliul de primar al orasului.
Conform datelor, Botnari a acumulat 52,86%,iar contracandidatul sau, Petrusan Marcel din blocul ACUM, a numarat 47,14% din voturi.
Democartul a fost primar al orasului Hancesti din anul 2003 pana in 2019, atunci cand a devenit deputat.


