Andrei Spînu ar fi luat decizia de a se retrage din PAS după ce ar fi avut o discuție cu unii factori de decizie ai partidului. Asta spun sursele noastre, în timp ce mulți din colegii săi de partid se declară surprinși de anunțul făcut de acesta pe rețelele de socializare. Analiștii spun că cel mai probabil este vorba de o mișcare pentru a curăța imaginea PAS înainte de alegerile parlamentare de anul viitor. Acum urmează și alte schimbări în guvern. Sursele Pro TV afirmă că ar putea fi vizate 7 domenii, iar premierul ar urma să facă anunțul privind demiterile până la sfârșitul acestei săptămâni.
Decizia lui Andrei Spînu de a pleca din Guvern, dar mai ales din PAS i-ar fi luat prin suprindere inclusiv pe majoritatea colegilor săi de partid. Mai mulți membri PAS pe care i-am contactat astăzi ne-au spus că au aflat despre plecarea lui Spînu, de pe facebook sau din presă, iar alții au evitat să ne răspundă la telefon. Andrei Spînu ar fi decis să se retragă după o discuție cu anumiți factori de decizie ai formațiunii, ne-au confirmat sursele PRO TV. Analiștii spun că după recenta campanie electorală, o astfel de mișcare era așteptată.
Vadim PISTRINCIUC, DIRECTOR EXECUTIV IPIS: „Și înainte de campanie erau foarte multe opinii, erau foarte multe, să spunem așa, analize care demonstrau că domnul Spînu are o imagine destul de negativă, o reputație politică mult afectată în ultimii 3 sau 4 ani de guvernare. Chestia asta în campanie, probabil că a fost cea mai vizibilă. S-a văzut că prin persoana lui se încerca a ataca și partidul, candidatura doamnei Sandu și așa mai departe.”
Andrei CURĂRARU, EXPERT WATCHDOG.MD: „Anti-ratingul lui Spînu era destul de mare. Opinia publică îl consideră unul dintre problemele PAS. Partidul trebuie să se reformeze din interior și trecerea lui Spînu în afara partidului ar putea să dea un imbold în acest sens, să ofere loc unor noi oameni care să conducă partidul.”
Aparent, plecarea lui Spînu ar putea fi o acțiune calculată în perspectiva alegerilor parlamentare de anul viitor.
Vadim PISTRINCIUC, DIRECTOR EXECUTIV IPIS: „Se încearcă, de fapt, cumva schimbarea imaginii partidului, prin intermediul schimbării unor persoane din guvern, din echipă, astfel încât să aibă parte de o foaie albă într-un nou ciclu politic, până la alegerile parlamentare. Cred că acesta este cel mai mare motiv și anume imaginea negativă, cumulativă în urma acestor ani.”
Nu este clar ce are de gând să facă ministrul demisionar în continuare. O ipoteză ar fi că se retrage din politică pentru o perioadă, iar unele surse speculează că își va face un nou partid, lucru negat anterior de Spînu. O altă versiune care se ia în calcul este că acesta ar putea rămâne să consulte echipa PAS din umbră. Cert este că mai urmează schimbări în Guvern.
Andrei CURĂRARU, EXPERT WATCHDOG.MD: „Vom avea de-a face cu un Guvern reînoit, cel puțin la 1/3, că trebuie să plece mai multă lume, inclusiv cei care au fost responsabili, de tot ce înseamnă justiție, de gestionarea unor crize publice care au fost în Republica Moldova, referindu-ne și la acele proteste ale agricultorilor, este nevoie și de extinderea bazei de recrutare a celor care pot face parte din actul de guvernare și poate și de o redistribuire a responsabilităților între ministrul economiei și infrastructurii. Până la urmă, această garnitură guvernamentală ne va da un fel de test drive, a ceea ce poate PAS să facă la moment și ce ofertă electorală ar avea guvernarea pentru următoarele elegeri.”
Potrivit surselor PRO TV, 7 domenii ar putea fi vizate de remanieri, cum ar fi cel al justiției, al agriculturii, al afacerilor interne, al economiei, probabil al sănătății, dar și altele. Acum premierul ar fi în căutarea unor persoane care să ocupe fotoliile eliberate, iar la sfârșitul săptămânii ar putea ieși public să anunțe schimbările.
Vadim PISTRINCIUC, DIRECTOR EXECUTIV IPIS: „Nu cred că și ei bine știu ce urmează să facă pentru că e prea puțin timp de după alegeri și remanierile guvernamentale sunt un exercițiu dificil. Trebuie să cauți oameni, trebuie să-i găsești, trebuie să discuți cu partidul și ei urmează să găsească cred, că un sens comun în toate și să ne anunțe.”
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

