Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, afirmă că ar opta pentru o mașină electrică, în cazul în care ar avea posibilitatea financiară de a-și cumpăra un automobil nou. Șefa statului susține că alegerea ar fi determinată de preocuparea sa pentru impactul asupra mediului și schimbările climatice. Declarațiile au fost făcute în cadrul unui interviu, publicat pe pagina președinției.

Maia SANDU, PREȘEDINTELE REPUBLICII MOLDOVA: „Dacă mi-ar ajunge bani aș cumăra una electrică, pentru că eu tare sunt preocupată de ce se întâmplă în schimbările climatice și cum arată lumea și unde mergem, iar în acest context aș încerca să minimalizez efectele nocive asupra mediului”.

Întrebată dacă ar alege o mașină automată sau una manuală, Maia Sandu a răspuns că nu are experiență în conducerea unei mașini automate.

Maia SANDU, PREȘEDINTELE REPUBLICII MOLDOVA: „Eu nu am condus o mașină automată, sunt obișnuită cu modelul vechi”.

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a rămas fără automobil personal după ce și-a vândut mașina în anul 2023. Potrivit declarației de avere, șefa statului a obținut după vânzare suma de aproximativ 8.000 de euro.