Carlos Sainz a castigat cea de-a zecea etapa a celui mai spectulos raliul raid. Cu acest prilej, pilotul celor de la Mini si-a consolidat pozitia de lider in clasamentul general.

Publicat:15.01.2020, 19:48

Cea de-a 10-a etapa s-a desfasurat la o baza militara situata la frontiera dintre Arabia Saudita si Emiratele Arabe Unite. La clasa auto, cel care a triumfat de data aceasta a fost pilotul Carlos Sainz, care a reusit sa parcurga traseul in doua ore si 4 minute.

Spaniolul conduce clasamentul general si chiar si-a asigurat o diferenta majora de locul secund. Tot in aceasta cursa, Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, a fost implicat intr-un accident. Din fericire, sportivul a ramas in viata.

La clasa moto succesul i-a revenit lui Joan Barreda. Spaniolul a fost cronometrat cu timpul de 2 ore și 11 minute. Ibericul a fost urmat de americanul Ricky Brabec, liderul la general, si de argentinianul Kevin Benavides.