Pilotul olandez Max Verstappen, campionul mondial en titre la Formula 1, a recunoscut, joi, că monoposturile Red Bull "încă nu sunt cele mai rapide", înaintea primei curse a sezonului, de la Melbourne (Australia), şi a subliniat că "mai sunt lucruri de îmbunătăţit", informează EFE, scrie eurosport.ro

Publicat:14.03.2025, 14:36

Întrebat într-o conferinţă de presă despre sentimentele sale înaintea primului Grand Prix din 2025 şi despre posibilităţile echipei sale, Verstappen a fost laconic: "Pozitive, cred. Dar vom vedea în acest sfârşit de săptămână şi mai târziu vom încerca să facem tot ce este posibil".

„Sunt lucruri pe care vrem să le îmbunătăţim, dar mergem pas cu pas. Ştiu că nu suntem cei mai rapizi, dar sunt multe lucruri care se pot schimba repede în Formula 1", a indicat pilotul olandez, întrebat dacă se aşteaptă să se confrunte cu o competiţie mai dură în acest sezon.

La evaluarea maşinii sale, Verstappen a asigurat că acum este "mai manevrabilă", dar încă nu este sigur că "toate problemele din sezonul trecut au fost rezolvate".

Anul trecut, la Melbourne, Verstappen, care plecase din pole position, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme la frâne, lăsând drumul liber către victorie spaniolului Carlos Sainz jr (Williams), pe atunci la Ferrari.

Lewis Hamilton, presiune "0" înainte de startul noului sezon de Formula 1

Lewis Hamilton a afirmat că nu simte nicio presiune şi nu are nimic de demonstrat înaintea debutului său la scuderia Ferrari. Ochii lumii sportului vor fi aţintiţi asupra pilotului britanic în vârstă de 41 ani, când acesta îşi va îndeplini visul din copilărie concurând pentru celebra echipă italiană, duminică, la Melbourne.

Hamilton a făcut trecerea la Ferrari de la Mercedes după cea mai neagră perioadă a carierei sale, în care a obţinut doar două victorii în 69 de curse în care a luat startul.

Dar când a fost întrebat dacă simte greutatea aşteptărilor unui transfer considerat cel mai mare din istoria Formulei 1, britanicul a spus: "Nu, pentru că nu prea citesc ştirile şi trec printr-o lungă, lungă perioadă de timp fără a utiliza reţelele de socializare. Deci, locuiesc într-un fel în propria mea bulă mică".

„Am luat-o de la capăt, am fost în fabrică patru zile pe săptămână. Am dat totul la antrenamente, pentru a-mi împinge mintea şi corpul mai departe decât am fost înainte, pentru a stoarce mai mult din mine. Nu îmi fac iluzii la cât de greu va fi, dar nu simt presiunea. Presiunea exterioară este inexistentă pentru mine. Presiunea este din interior. Presiunea pe care o pun asupra mea este de zece ori mai mare decât orice presiune pe care cineva o poate pune asupra mea", a spus Hamilton.

Ferrari a terminat pe locul doi după McLaren în campionatul constructorilor în sezonul trecut şi, cu modificări tehnice minore ale regulamentului în timpul iernii, echipa italiană ar trebui să lupte din nou pentru victorii şi, posibil, pentru titlul mondial.

Lewis Hamilton visează să câştige a opta sa coroană de campion al lumii, ceea ce ar reprezenta un nou record pentru Formula 1. El a semnat un contract pe doi ani cu Ferrari, în valoare de peste 50 de milioane de lire sterline pe an (64,7 milioane de dolari), în speranţa că va face istorie alături de noua sa echipă.

„Vreau să pornesc din acest weekend ştiind că am dat absolut totul şi am excelat. Este vorba de a intra într-un ritm bun. Când te alături unei echipe noi, cu cât mai repede performezi la nivel înalt şi obţii rezultate, cu atât mai bine. Va fi o perioadă de tranziţie. Dar scopul este de a câştiga şi obiectivul este de a duce echipa înainte", a mai spus campionul britanic.