Sporting Lisabona a câștigat campionatul Portugaliei pentru a 20-a oară în istorie. Lusitanii au profitat de eșecul rivalei din oraș, Benfica, și au devenit campioni cu două etape înainte de sfârșitul stagiunii. Fanii și jucătorii celor de la Sporting au sărbătorit împreună ore în șir.

Piața Marques de Pombal din Lisabona, unde Sporting și Benfica își sărbătoresc de obicei performanțele, a devenit neîncăpătoare. Mii de fani îmbrăcați în verde au așteptat entuziasmați până când membrii echipei au venit într-un autocar. Ulterior, jucătorii au urcat pe o scenă în fața mulțimii și au sărbătorit gălăgios.

Sporting a cucerit tilul în Portugalia cu două etape până la sfârșitul sezonului. Clubul din Lisabona a trecut sâmbătă cu 3 la 0 de Portimonense, dar a devenit campioană duminică, atunci când rivala din oraș și ocupanta locului secund, Benfica, a cedat cu 0 la 2 în fața grupării Famalicao. Sporting a câștigat campionatul de 20 de ori, cu 10 victorii mai puține decât Porto și 18 – decât lidera la acest capitol, Benfica.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.