Simona Halep, numarul 1 mondial, s-a impus in fata nemtoaicei Angelique Kerber si a reusit sa ajunga in finala de la Australian Open, dupa un meci extrem de greu, cu scorul 6-3, 4-6, 9-7.

”A fost foarte greu, tremur toata, sunt foarte emotionata. Stiam ca va fi foarte complicat, joaca foarte bine, se deplaseaza si loveste din toate pozitiile. Ma bucur mult ca am rezistat si m-am putut impune. Al doilea meci foarte lung, nu e usor sa ai meciuri lungi la acelasi turneu. Multumesc publicului ca m-a sustinut si ajutat. În acest meci am fost prima cu doua sanse de a câstiga, am ratat, am spus ca pot sa revin, am avut încredere”, a declarat românca, imediat dupa finalul meciului.

Halep a precizat ca accidentarea suferita înca de la începutul turneului si cele doua meciuri extrem de grele din turneu, cel cu Lauren Davis, de 3 ore si 45 de minute, si cel de astazi cu Angelique Kerber, de doua ore si 20 de minute, o vor face sa se odihneasca extrem de mult în urma acestui turneu.

”Dupa accidentarea la glezna am decis sa lupt pentru fiecare minge, apoi ma voi odihni, cu siguranta ma voi odihni mult dupa turneul asta. Încerc sa ramân foarte calma, a fost un meci ca un montagne rousse, am facut ceea ce conteaza, ce trebuie, daca nu renunti, poti câstiga, sunt mândra de ce am realizat. ”, a spus Simona râzând.