Între timp, peste 2500 de muncitori au rămas blocați sub pământ în mine din Ucraina, după un atac rusesc cu drone.

Opt mine de cărbune din regiunea Dnipropetrovsk au fost deconectate de la sursa de energie, în urma loviturilor inamice, a anunțat Ministerul Energiei din Ucraina. 

Echipele de salvare și personalul minei au organizat evacuarea minerilor la suprafață. Conform datelor preliminare, nu există morți sau răniți. Ministrul ucrainean al Energiei a declarat că rușii continuă terorizarea energetică a țării cu scopul de a lăsa populația fără lumină și căldură în timpul iernii. 

Atacul de azi a fost al șaptelea atac major asupra întreprinderilor de cărbune din ultimele luni.