Ruslan Codreanu spune ca a sesizat politia in privinta bancilor 3D din sectorul Ciocana care au fost vandalizate.
Ruslan CODREANU, PRIMAR INTERIMAR DE CHISINAU: "Noi am sesizat in primul rand politia. A fost facut proces verbal pe vandalizare. Vreau sa transmit un mare multumesc celor care au grija de oras. Sunt 25 de banci noi, costul celor 25 de banci de pe aleea Mircea cel Batran, care pentru mine este o alee de suflet, este de 11 mii de dolari. Daca cineva crede ca poate sa deterioreze ceea pentru ce altii platesc, pentru ca sunt tot din banii nostri intr-un fel, chiar daca vin din suportul oferit de la PNUD Moldova, tot sunt banii nostri. Vom avea grija, de fiecare data ne vom sesiza. VOm informa locuitorii ca tot pentru binele lor este. In perioada de sarbatori au fost mai multe cazuri de vandalizare, nu este primul caz. "
Cat despre faptul ca unii locuitori spun ca sunt nemultumi de aspectul bancilor, Ruslan Codreanu spune ca:
"Prieteni, noi suntem 850 de mii de locuitori in Chisinau si este greu sa tii cont de parerea fiecaruia la marimea, grosimea, culoarea, inaltimea, materiale atunci cand vorbesti de material urban. Vom tine cont de toate propunerile caci mai avem de instalat banci. Asa vom ajunge la perfectiune, eu sunt sigur. "


