Moldova trebuie sa ia un nou start, iar cei care au furat miliarde vor fi adusi in fata justitiei. Sunt declaratiile facute de Maia Sandu, dupa ce s-a intalnit cu Comisarul UE, Johannes Hahn, in cadrul vizitei sale la Bruxelles.

Maia SANDU, PRIM-MINISTRUL RM: "Va multumesc pentru sprijinul pentru Moldova, atat in vremuri bune cat si in vremuri rele. Astazi MD se confrunta cu o mare sarcina, reconstruirea institutiilor democratice. Institutiile noastre au fost grav afectate de gestionarea gresita, de frauda si de alte probleme. Moldova trebuie sa ia un nou start. Vom investiga ceea ce s-a facut rau. Cei care au furat miliarde vor fi adusi in fata justitiei, vom invinge sistemul corupt care a transformat Moldova intr-o zona pentru contrabandisti. Vrem sa construim un viitor in Moldova, dar nu sa ne razbunam. Vrem sa deschidem portile pentru investitii. Vreau sa spun Uniunii Europene ca Guvernul meu este angajat sa implementeze reforme pe scara larga. Nu putem avea succes decat cu sprijinul dvs. Intr-o zi, Moldova va fi gata pentru UE."