Google+

Inca o medalie pentru Moldova, la Campionatul European de lupte. Anastasia Nichita a cucerit argintul la turneul care se desfasoara in Ungaria

Inca o medalie pentru Moldova, la Campionatul European de lupte intre sportivii cu varsta de pana la 23 de ani. Anastasia Nichita a cucerit argintul la turneul care se desfasoara in Ungaria.

In categoria de 60 de kilograme, luptatoarea noastra a repurtat 3 victorii, in drum spre finala. A invins sportivele din Belarus, Turcia si Bulgaria. In finala, insa, Anastasia Nichita nu a reusit sa faca fata luptatoarei ruse Liubov Ovcharova si a cedat, scor 0 la 11.

La Campionatul European U23 de lupte libere, greco-romane si feminine, Moldova este reprezentata de 15 sportivi. Acum 2 zile, prima medalie la acest turneu pentru tara noastra a obtinut-o Ivan Zamfirov. El a cucerit bronzul la lupte libere, in categoria de 57 de kilograme.

Sursa: PRO TV