Ministerul Sanatatii sustine ca nu a vrut sa ia bani de la studentii pe care i-a dat in judecata, ci sa-i responsabilizeze si sa asigure cu medici toate institutiile din tara.
Intr-un comunicat de presa, institutia spune ca ii cheama la discutii pentru a gasi solutii pentru fiecare caz in parte.
Circa o suta de absolventi de la medicina au fost dati in judecata pentru ca nu au mers sa lucreze in localitatile unde au fost repartizati. Statul cere cate aproximativ 200 de mii de lei de la fiecare. Autoritatile spun ca vor astfel sa asigure cu medici toate institutiile din tara.

