Un politist din capitala a fost prins in flagrant in timp ce primea suma de 1500 de euro de la cetateanul care l-ar fi denuntat pe omul legii, autoritatilor. Acesta urma sa primeasca banii pentru a nu porni o cauza penala pe numele barbatului.
In schimbul acestei sume de bani, ofiterul urma sa treaca cu vederea initierea unei anchete pe numele denuntatorului.
Barbatul a fost retinut pentru 72 de ore si se afla acum in izolatorul CNA.
Pe acest caz a fost initiata o cauza penala. Barbatul risca o pedeapsa cu inchisoare de la 3 la 7 ani cu amenda in marime de la 4000 la 6000 de unitati conventionale si cu privarea dreptului de a ocupa functii publice pe un termen de la 5 la 10 ani.
De la inceputul anului, peste 60 de politisti sunt cercetati penal pentru comiterea diferitor acte de coruptie.

