Google+
Electorala 2014

Verificati cu detectorul de metale, chiar in timpul examenelor. Reguli dure pentru BAC 2014

Verificati cu detectorul de metale, chiar in timpul examenelor. Reguli dure pentru BAC 2014
Embed:

Centrele de bacalaureat vor fi securizate mai ceva ca Pentagonul. Ministerul Educatiei a decis sa implimenteze noi tehnologii anti-copiat. Pe langa faptul ca vor fi monitorizati video elevii vor fi verificati, cu detectoarele de metale plus ar putea sa le fie bruiate telefoanele. Totodata elevii, care vor fi prinsi copiind vor sustine repetat peste un an, nu doar examenul cu pricina, ci si celelalte probe. Acestea sunt cateva modificari pentru sesiunea de bacalaureat de anul viitor. Elevii absolventi nu incurajeaza deloc initiativa oficialilor.

 


Ministerul Educatiei a decis sa modifice regulamentul de desfasurare a examenului de bacaluareat pentru a evita copiatul. Daca acum doi ani elevii au trecut prin detectorul de metale inainte de examen, la anul viitor ei vor putea fi verificati si in timpul sau dupa sustinerea probei. 


Daca vor fi prinsi copiind elevii vor fi dati afara de la examen si le vor fi anulate notele la toate probele de bacalaureat. 


Si schema de notare a elevilor va fi modificata. In acest an, pragul de trecere va fi de 30 de procente din punctajul maxim si nu de 25 cum a fost pina acum.


Nota 10 din oficiu vor primi doar elevii care vor obtine mentiuni sau medalii la olimpiadele internationale, nu insa si premiantii olimpiadelor nationale.

 

Pe langa noile metode anti-copiat Ministerul le va pastra si pe cele de anul trecut, cum ar fi monitorizarea video. Totodata se discuta si despre instalarea unor sisteme de bruiaj.

 

Anul trecut s-au chletuit 7 milioane de lei pentru procurarea a 1200 de camere de supraveghere insa chiar la scurt timp dupa inceperea examenelor testele apareau pe Internet.

 

In 2013 doar 68 la suta din elevi au sustinut examenele de bacalaureat, fiind cea mai rata inregistrata. Metodologia de organizare a sesiunii de bacalaureat 2014 urmeaza sa fie aprobata in a doua jumatate a lunii noiembrie. 


Sursa: PRO TV
Citeste mai multe despre: detector de metale, bacalaureat, diplome olimpiade,

stiri pe acelasi subiect:

vezi mai multe stiri din Actualitate

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:

s-a intamplat acum 1 an:

  • ionel (11.11.2013 12:41)
    cine invata cu adevarat nu ar trebui sa se agite, se agita numaia cei lenesi la carte si invatatorii care iau spaga...invatati nu fiti prosti!!!
  • Simion (11.11.2013 12:46)
    Ministrul acesta se vede ca nu are copii
  • irina (11.11.2013 13:02)
    Nu ne mai speriati------v-a zicem bai-bai si in vecii vecilor celor din AIE.Sa nu mai auzim de voi NIIIIIIIIIIIIIIIICIO DATA.
  • XXXXX (11.11.2013 13:17)
    la conducerea ministerului educatie sunt niste oameni care nu au suflet in ei,ei tot au fost elevi si trebu sa inteleaga
  • ......... (11.11.2013 13:24)
    Nu-s intregi la cap
  • ......... (11.11.2013 13:24)
    Nu-s intregi la cap
  • haha (11.11.2013 13:24)
    Ii "hana" cu voi )
  • Marina (11.11.2013 13:27)
    As fi curioasa ca d-na Ministru sa spuna la toti elevii nu numai de la bac ,dar la toti din toate scolile din Republica Moldova d-ei cind a terminat scoala in sat si a facut examene a fost contpolata cu detectorul de metal ca un assasin,doamne fereste te sperii ce zice un Ministru asa control treci numai cind te pregateste sa te incida in puscarie.
  • Dumitru (11.11.2013 13:32)
    Hai deja sa punem cite un colaborator a serviciilor speciale cu un automat AK-74 la capul fiecarui copil si atunci totul va fi bine!!!!!!! Alte idei mai timpite mai aveti?!?!?!
  • multa minte ii mai treb Maiei Sandu.. (11.11.2013 13:33)
    mai bine verificati, demnitarii si functionarii cu influenta, in conturile lor cu ce venituri se fac inafara salariului primit.. Elevii nu fura pe nimeni. Copiatul nu inseamna direct o incalcare a statului sau a cuiva ci chiar insusi pe sine, dar ma rog astea-s chestiile lui, oricum la angajarea la serviuciu va da doovada de ce are in cap... si nu cred ca asta e chestia sau durerea altcuiva. Mai bine ati face metode inteligente pentru educarea societatii si in scoli si nu a interveni cu metode barbare si deokiate.. Maia Sandu se da drept inteligenta si e foarte descurcareata, dar nu da dovada de metode inteligente...asta deja spune multe despre inteligenta sa fara sa o spuna Protv, aveti grija si postati mesajul dat! de obicei astfel de mesaje le blocati..
  • Mihaela (11.11.2013 13:46)
    Bataie de joc,o sa ne taie ca in varza.Cu ce am gresit noi..asemenea regulamente se pun in viguare timp de zeci de ani,dar nu in citeva luni,nu suntem soareci de laborator ca sa experimenteze pe noi ce vor ei.Chiar nu se gindesc prin ce stres trecem noi.Cel mai tare ma deranjeza bacul la l.engleza deoarece ministerul nostru scump,nu si-a batut capul ca sa avem profi in scoala(singura puteam sa invat dar fie cind cineva iti explica e mult mai simplu).Deci in concluzie dupa 12 ani de scoala cu 7 profi de limba engleza schimati,dragi ministri cum credeti mai mult de 5 acumulez.Mie sila de voi si de conducerea voastra proasta.Cred ca un viitor mai bun o sa m'il creez inafara tarii.
  • Emilia (11.11.2013 13:59)
    Nebuneala,,de parca copii or fi Criminali...
  • Emilia (11.11.2013 13:59)
    Nebuneala,,de parca copii or fi Criminali...
  • Emilia (11.11.2013 13:59)
    Nebuneala,,de parca copii or fi Criminali...
  • (11.11.2013 14:00)
    e clar ca nu are, e dusa pe faza
  • EUGENIA CHISINAU (11.11.2013 14:01)
    DA SE VEDE CA MINISTRUL NE VREA TARE LA COPII NOSTII SUKCESE MARI ,SI DEASATA ALTE REGULE SCOATE ,NE MAI PLANGEM CA MOLDOVA RAMANE FARA OAMENI ,
  • Felicia (11.11.2013 14:10)
    Ţicniţi cu totul , Maia Sandu daca vrei ca copii sa inveţe fa-le mai usoare temele sau excludele pe cele ce nu au valoare majora , deoarece o parte din temele de la mate, fizica sunt cu totul nefolositoare. Am impresia ca noi elevii facem parte dintr-un experiment , şi ei ne privesc cica "da acum cum vor reacţiona"
  • de eu (11.11.2013 14:11)
    Asa si trebuie ,eu sunt de acord cu aciasta decizie,ca de altfel nu mai are cine lucra paminturile . La noi toti vor sa fie invatati ,dar in cap nimic si de aceia asa si ajungem zile grele.
  • Eu (11.11.2013 14:21)
    mmm de ce in general nu ii dezbracati cu pielea si sa intre pe rind la comisia de examinatori.. D/na. Sandu ce viseaza noaptea, a doua zi vine si realizeaza.Dorim in Europa, dar nici la ei conditiile nu sunt asa de dure.
  • Eu (11.11.2013 14:25)
    mmm de ce in general nu ii dezbracati cu pielea si sa intre pe rind la comisia de examinatori.. D/na. Sandu ce viseaza noaptea, a doua zi vine si realizeaza.Dorim in Europa, dar nici la ei conditiile nu sunt asa de dure.
  • ddds (11.11.2013 14:25)
    inca oleaca si vor dezbraca elevii de haine
  • 1234 (11.11.2013 14:26)
    ROG SA FIE ORDINE IN TIMPUL VERIFICARII PROBELOR. PROFESORII DE LICEE CE VERIFICA FAC MAHINATII SI ACEST LUCRU SE OBSERVA LA DISTANTA, SWE FAC A NU VEDEA SAU INSISTA SA FIE RIDICAT PUNCTAJUL, INSEAMNA CA SUNT INTERESE............
  • irina (11.11.2013 14:41)
    deja e culmea...
  • de eu (11.11.2013 14:42)
    prostii Maia Sandu da dvs na-ti copiat? aducetiva aminte de zilele in care ati dat examene ati fost terorizati astfel cum faceti dvs acum?din cauza acestor prostii unii copiii se sinucid,se tem ca nu vor da examenul de BAC, cunosc personal 3 cazuri in care anul trecut din cauza aceasta sau sinucis,ginditiva la viitorul copiilor dar nu numi la fundul dvs ... ar fi bine sa aveti grija mai mult de viata personala decit de copiatul la examene.ms anticipat
  • irinica81 (11.11.2013 14:46)
    ministrul maia a luat ,ua si va lua mita in continuare
  • irinica81 (11.11.2013 14:46)
    ministrul maia a luat ,ua si va lua mita in continuare
  • Mihaela (11.11.2013 14:50)
    Protv lucrati la comanda dc,nu postati toate mesajele.
  • 4444 (11.11.2013 14:51)
    Bine o spus Voronin,,ca soacra care o fost curva,n'o crede pe nora;;Daca ministru n'are minte ce vrei de la altii,se vede ca a copiiat bine Maia Sandu,ca asa judeca.Faceti verificari cum imbogatesc imparatii,leji pentru ei trebue,da nu va convine,ca or fi leji contra voi.Cred ca nu pe dejeaba te-ai facut ministru,pina n'ai platit.Atunci incepe de la tine doamno
  • bravo (11.11.2013 14:53)
    bravo celor, care au facut asa ceva, caci mie ca elev care invat zi de zi, si dau examenele cu propriile cunostinte, numi convine delok, ca un prost de coleg, care zi de zi nu stie ceai scoala, sa ea nota ca si mine, aca nu si mai amre, pentru ca parintii lui is nu stiu ce "shishte" pe nus tiu unde, si au bani, si mituesc profesorii si comisia!!!!
  • olea (11.11.2013 15:00)
    copii invatati ca-i strasnik!!
  • Ana (11.11.2013 15:11)
    Mai bine ati face ordine in scoli si gradinite in ceea ce tine de colectarea banilor de la parinti. La liceul Servantes din Centru parintii care nu achita fondatia( care chipurile este benevola) sunt SANTAJATI sa-si mute copilul in alt liceu. Ivlev le da salariu in plic profesorilor, iar daca un profesor are in clasa un parinte care nu a achitat fondatia atunci acel profesor nu-si primeste bonusul din plic, si respectiv cine are de suferit?? Copilul. Mi se pare exagerat sa achit cite 500 de lei lunar pentru un copil de clasa a 2.
  • Ana (11.11.2013 15:11)
    Mai bine ati face ordine in scoli si gradinite in ceea ce tine de colectarea banilor de la parinti. La liceul Servantes din Centru parintii care nu achita fondatia( care chipurile este benevola) sunt SANTAJATI sa-si mute copilul in alt liceu. Ivlev le da salariu in plic profesorilor, iar daca un profesor are in clasa un parinte care nu a achitat fondatia atunci acel profesor nu-si primeste bonusul din plic, si respectiv cine are de suferit?? Copilul. Mi se pare exagerat sa achit cite 500 de lei lunar pentru un copil de clasa a 2.
  • ffuu (11.11.2013 15:12)
    masa sandu mai bine teai duce si teai spinzura timpito ce esti tratati elevii parca ar fi niste delicventi...vreti invatatura fara copiere dar locuri de munka ZEROOOO!!!
  • fgd (11.11.2013 15:16)
    propun sa infiintam in cadrul ministerului de interne un departament al politiei de bacalaureat. In timpul bacului la fiecare copil sa stea cate un politist cu catuse . Pentru copiat la bacalaureat ar trebui anulate nu numai toate examenele de la acea sesiune, dar in general toate examenele din toti anii incepand cu clasa intai. Pentru ca daca a copiat la bac , atunci ne gandim ca poate a copiat si la celelalte examene. Sa inceapa deci din nou invatatura din clasa intai. In plus pentru copiat la bac ar fi trebuit introdus in codul penal pedeapsa de vre-o 2-3 ani de privatiune de libertate .
  • Absolventa2014 (11.11.2013 15:18)
    Foarte corect))eu invat foarte bine..si as dori ca sa fie totul cinstit ,ce-i care invata se descurca ,ce-i care nu respectiv au si meritile lor)
  • fgdg (11.11.2013 15:31)
    i-a vedeti pistoale la cap nu ne pun?
  • Anonim (11.11.2013 15:31)
    oameni nesanatosi, trebuie de'i pus pe ei sa scrie asa un test fie ca la matematica sau chiar si la romana,nu-si dau seama cit traumeaza psihic copiii,BOLNAVI altceva nu am ce sa spun :)
  • eu (11.11.2013 15:32)
    e jale cale cu noi ce-i de a 12 a! maia sandu chiar iti bati joc de noi?vacante scurtate,lectii ingrelate,fiecare profesor cere cit mai mult din noi..te gindesti un pic?
  • Natasa (11.11.2013 15:34)
    Nu sint contra nici detectorului de metale, nici camerelor de luat vederi. Dar daca tot au luat asa masuri drastice, sa se ia in consideratie si cerintele examenelor de bacalaureat. Itemii trebuie sa fie la nivel mediu, ca fiece elev sa ii poate indeplini, si plus la asta nu ar fi rau ca sa trecem la examene orale( spre exemplu la istorie). Imi pare rau ca schimbarile se fac doar in devafoavrea elevilor si nu se trage atentie la toate nuantele.
  • :) (11.11.2013 15:39)
    Intr-adevar cei care invata vor sutine cu brio acest examen, si nu e nimic stresant (din propria experienta )
  • catalina (11.11.2013 15:44)
    bine ca am absolvit anul trecut
  • Kimerli (11.11.2013 15:45)
    Pe Maia Sandu, precis intro buna zi va fi spinzurata de un gard si bine o sai faca... isi bate jok de kopii!
  • LG (11.11.2013 15:48)
    Nu sunt de acord cu copiatul la examene, copii care invata nu le este frica nici de camere nici de detectoare. Ma deranjeza ca toate restrictiile astea aduc mai multi bani in buzunarele celor de la Minister. Daca pina acum era suficient sa mituiesti un profesor, acum trebuie sa mituiesti ce cineva de la Minister ca sa vinda testele. Rusine Moldova!!! Nu asa se fac reformele
  • 123 (11.11.2013 15:55)
    animale salbatice sunt cei de la conducerea ministerului, chiar sa nu eliberezi elevii de la olimpiade nationale???
  • ana (11.11.2013 16:05)
    femeia vrea sa arate ca lucreaza))) numai ca face totul cu fundul sus ca o adevarata moldoveanca!
  • olga (11.11.2013 16:06)
    in primul rind oferiti la elevi un mediu si conditii pentru studii..apoi implimentati asa schimbari radicale.si inka pentru cei care spun ca toate aceste decizii sunt normale...bine ca ati reusit voi sa copiati la examene si acum sunteti cei mai destepti.!!!o sa ramina Moldova fara tineri cu asa atirnare
  • ana (11.11.2013 16:07)
    femeia vrea sa arate ca lucreaza))) numai ca face totul cu fundul sus ca o adevarata moldoveanca!
  • art (11.11.2013 16:12)
    nu zic ca nu e corect, dar mai verificati si profesorii , nu doar elevii.
  • Ion (11.11.2013 16:16)
    Eu sustin masurile intreprinse de Ministerul invatamintului, la mijloc sta un obiectiv foarte important, peste vre-o 5-7 ani vom vedea rezultatele proiectului actual
  • Violeta (11.11.2013 16:35)
    au facut din bacalaureat o timpenie. Ce sunt examene de stat ? Nici cind termin o institutie superioara de invatamint nu exista asa ceva. Ce mare treaba mai este si bacalaureatul asta. Sau ce dupa bacalaureat se vede daca unul este destept sau nu, daca merita sa intre la o instituitie superiora de invatamint sau nu? Nu este vorba ca unul este lenes iar altul nu.Asta nu este comportament, nu exista asa ceva in lume sunt fanteziile si paranoile maei sandu.Nu poti fi bravo la toate disciplinele. Faceti un examen atunci general. Sau credeti ca ajung mari si tari acei care dau examenele cu brio?! daca nu esti descurcaret in viata, nu ai noroc si perseverenta poti sa dai bacalaureatul si per 11 ca tot de foame ai sa mori. Timpenie nu altceva, trebuie de dat pe nesimtita asta afara.
  • victoria (11.11.2013 16:35)
    cine oare i-ar pune pe ei, cei de la Minister,în frunte cu dna Ministru să susţină toate examenele de la BAC?! Se fac tari şi mari, dar să-şi demonstreze aptitudinile le este slabă rînza.Ar face regulă mai bine în programul de studiu.
  • FFFF (11.11.2013 16:37)
    BIne FAce Doamna Maia Sandu, Toti care se jeluie din start vor sa copie sau sa plateasca la examen. Dar cei cei care invata de ce trebuie sa aiba, din cauza la imbecili de elevi si parintii lor care copie sau platesc, note mai mici? RASPUNDETI ASTEPT CU MARE NERABDARE PORCILOR
  • 007 (11.11.2013 16:38)
    Oameni buni, si dragi absolventi, nu va mai plingeti atita. puneti mina si invatati. stiti numai sa va plingeti ca e greu la BAC, dar cine invata, nu are nici o grija. asa le trebuie elevilor din ziua de azi. probabil unii dintre parintii pecati peste hotare nu stiu ca odraslele lor iubite nu fregventeaza lectiile, sau daca merg la ore, atunci nici tu caiet, nici pix, dar manual nici vorba. asa le trebuie!!! sustin pe ministru, si imi pare rau numai ca asa ceva nu s-a inceput mai demult, de pe timpurile cind erau comunistii la putere.
  • vasea (11.11.2013 16:55)
    Mai intii de toate la M. Sandu sa dea BAC-ul, si apoi elevii!!!
  • ALO (11.11.2013 17:09)
    VA FI REVOLTA MARE... NU VA JUCATI CU FOCUL ,IN TARA SUNT PREA MULTI PROSTI SI 0.5 % BOTANICI...
  • misha (11.11.2013 17:10)
    nu mai komentati aiuria si minuta pe karte MAI PUTIN PRIN MALL SI PE LA DISCO SI PRIN BARURI SI O SA DTI BACUL SI PARINTII O SA VA FIE MULTUMITI SI CU PUTINI BANI CHELTUITI!!! ASA CA MINA PE KARTE NETREBNISHILOR!!! ASA VA TREBUE AHAHAHAHHAHAAAAAAAAH AHHAHAHAHHAHAHAHHAHA HAHAHAHHAHAHAHAHAAHA HAAHHHHHHHHHHHHHHHHH HHHHHAHHAHAHAH
  • (11.11.2013 17:10)
    p*d*r*sh*lor
  • Cristina (11.11.2013 17:20)
    Ar trebui sa se investeasca bani in invatamint, sa-si bata capul de cum asimileaza elevii si ce fel ce cadre didactice activeaza in scoli. Nu ar trebui sa se preocupe atit de mult de copiatul din ultimul an de liceu, cit de asimilarea materiei de copii in cei 12 ani de scoala!
  • Andries (11.11.2013 17:21)
    fratele meu da BACu anu asta si sunt total de acord cu toate astea... cine invata nu se streseaza. nu avem nevoie ca toti derbedeii sa termine liceul.
  • Savant. (11.11.2013 17:30)
    Faceţi învăţătura mai uşoară.De exemplu excludeţi din orar muzica,arta plastică,rusa etc.
  • patrol (11.11.2013 17:41)
    CE MA PULALAILOR VA AGITATI!? BINE FACE MAIA SANDU, TREBUIE DE PUS MANA PE CARTE SI DE STUDIAT, NUMAI ASA VOM AVEA REZULTATE IN A RIDICA TARA DIN MOCIRLA! V-ATI INVATAT TOTI SA UMBLATI CU FOFARLICA, DE-A SULA SI CU COPIATUL! CINE INVATA NU ARE FRICA DE DETECTOARE SI DE CAMERE,... SI NU SE AGITA! CINE VREA SA INVETE - SA INVETE, CINE NU - LA RANIT CACAT SI PE DEALURI LA PRASIT!
  • Anonim (11.11.2013 17:41)
    nu uitati ca in primavara vor avea loc alegerile asa ca larevedre alianta Tineriii la sigur nu vor mai vota "AIE" cu asa reguri strigente la bacalaureat ,lumea ajunge la spitale de psihiatrie degraba , parca ceilalti demnitari, functionari nu au copiat vreodata la rindul lor .
  • (11.11.2013 17:50)
    timpiti la cap......unde-s parintii de ce nu se revolta pentru copii lor...caci intradevar e bataie de joc...ar trebui de facut o greva caci mie frica sa ma gindesc ce va fi in 2o15
  • Irina (11.11.2013 17:53)
    e gata.. eu am 2.. din start... Ziceti voi ca cei care invata nu trebuie sa se agite etc. lasa ca tin eu minte in clasa 9-a la romana, acei oameni care nici sa scrie nu puteau!!! au avut note in rind cu mine, care trece la tabla si scrie [finca] in loc de fiindca, pai imi pare rau. Si normal, Dumnezeu cu ei, dar accentuez chestia ca nu e pe dreptate, aveti impresia ca evaluatorii verifica just? 100%? hai ma, ca dreptatea e la fundul marii.
  • sasha (11.11.2013 17:54)
    maia sandu demisa numaidecit,pentru reformele in invatamint si sa stea 50 de ani de puscasie!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!
  • (11.11.2013 17:59)
    dacă anul ăsta au fost 68 % credeți-mă cu pregătirea noastră nu o să susțină nici 20...Nu spun că nu au dreptate sunt și eu absolventă însă e anormal să anuleze toate examenele
  • Iulia (11.11.2013 18:00)
    dacă anul ăsta au fost 68 % credeți-mă cu pregătirea noastră nu o să susțină nici 20...Nu spun că nu au dreptate sunt și eu absolventă însă e anormal să anuleze toate examenele
  • patrol (11.11.2013 18:08)
    CE MA PU...lOR VA AGITATI!? BINE FACE MAIA SANDU, TREBUIE DE PUS MANA PE CARTE SI DE STUDIAT, NUMAI ASA VOM AVEA REZULTATE IN A RIDICA TARA DIN MOCIRLA! V-ATI INVATAT TOTI SA UMBLATI CU FOFARLICA, DE-A SULA SI CU COPIATUL! CINE INVATA NU ARE FRICA DE DETECTOARE SI DE CAMERE,... SI NU SE AGITA! CINE VREA SA INVETE - SA INVETE, CINE NU - LA RANIT CACAT SI PE DEALURI LA PRASIT!
  • Savant. (11.11.2013 18:12)
    Uşuraţi învăţătura,anul nd obiectele nefolositoare de exemplu muzica,arta plastica,rusa.
  • oo (11.11.2013 18:14)
    bravo......va sustin. gata cu copiatul. cit atita se poate, cit mai drastic lasa sa fie....noi tot prin asa stres am trecut, si ne'am descurcat. insa oricum, cine a avut de copiat, a facut'o.
  • oo (11.11.2013 18:15)
    bravo......va sustin. gata cu copiatul. cit atita se poate, cit mai drastic lasa sa fie....noi tot prin asa stres am trecut, si ne'am descurcat. insa oricum, cine a avut de copiat, a facut'o.
  • bac (11.11.2013 18:16)
    Invatati lume invatati,daca vreti sa aveti rezultate!
  • absolvent 2013 (11.11.2013 18:24)
    BRAVO!Ideea cu detectoarele de metale si mai ales cu sistemele de bruiaj e super buna, poate macar asa elevii vor fi mai motivati sa invete si nu vor mai copia,ca anul acesta cum intr-o sala de 100 de copii doar 10 nu copiau!!! Unde s-a mai vazut asa ceva? Nici in cel mai slab dezvolat stat nu cred ca se copie, asa in masa ca la noi!
  • vasilii (11.11.2013 18:44)
    oameni fara minte ar fi bine ca elevii sa protesteze sau sa nu se prezinte la BAC inca asa om DEBIL nam vazut in viata mea !!! nui om sanatos 100%
  • dana (11.11.2013 18:52)
    da...cum sa sustina bac-ul elevii care au terminat cu medii de 5 si 6 si au fost luati mai cu forta la liceele de prin sate doar de dragul existentei acestor licee?! mai bine s-ar incepe de aici reforma, sa primeasca la licee doar elevi cu capacitati, iar cei mai slabi sa mearga la scolile profesionale, ca dupa 3 ani sa iasa macar cu o profesie, decit cu 2-3 restante..
  • justitiaru' (11.11.2013 18:53)
    Presupun ca daca am organiza asemenea examene Dnei Maia si Intregului Minister, il pica 99 la suta. LOL, analfabetii din Minister vor sa ne invete carte...
  • Andrei (11.11.2013 19:02)
    Ei ishi doresc sa faca asha ca sa nu poata da nimeni degraba bacul...shi atunci ce face tineretul???...umbla cu bautul,cu furatul sau cei mai deshteptzi se duc la lucru peste hotare...shi iar e in plusul statului!!!
  • Eva (11.11.2013 19:07)
    Ministeru invatamintului nu se gindeste ca cindva au fost si ei elevi si studenti si e foarte putin probabil ca ei nu au copiat niciodata in viata. Este absurd tot ce se petrece la bacalaureat.....elev ii mai mult se streseaza nu din cauza bacului ci din cauza camerelor de luat vederi si alte utilaje.
  • Jos Moldova (11.11.2013 19:16)
    Voi care sunteti asa "umnie" care ati invatat din greu, nu vedeti ce salariu mizer aveti in Moldova? Pentru ce sa inveti si sa obtii o diploma de bac cu note buna cind oricum pleci din tara asta? Te duci si culegi cartoafe si mai mare salariu ai decit in tara asta de rahat. Si Maia Sandu, gindeste-te ca copii vor incepe a pleca nu dupa 12 clase , dar dupa clasele a 8 , sa scapde de teroarea din aceasta tara fara viitor. In primul rind ar fi trebuit sa faceti programa de invatamint normala, sa nu invatam Pascalul care nu se mai foloseste in alta tara. Vreti Bac European? Noi vrem Salariu European si Conditii Europene!
  • .... (11.11.2013 19:17)
    auuuu ce-s de dulci, foarte dulci ! sarmanii nu mai stiu ce sa fac pentru ca sa nu se mai copie, citi bani cheltuiti din cauza faptului ca pina acum toata lumea era educata in spiritul anilor precedenti )) imi pare rau numai ca trebuie sa fie "persecutati" si speriati toti copiii, fara exceptii, ca a invatat sau nu.
  • Irina (11.11.2013 19:22)
    pentru unul din 'eu' "Asa si trebuie ,eu sunt de acord cu aciasta decizie,ca de altfel nu mai are cine lucra paminturile . La noi toti vor sa fie invatati ,dar in cap nimic si de aceia asa si ajungem zile grele." Intai si intai, invata-te a scrie!Eu din cite cunosc,se scrie aceasta nu aciasta...Ar rebui sa iti schimbi profesia, paminturile iti duc lipsa! p.s. inainte de scoate un cuvint,de 10 ori gindeste! Oamenii d epe deal sunt si ei,oameni invatati, ca de altfel, nu ai avea tu, acum, ce minca la masa!
  • (11.11.2013 19:23)
    DDDDDDDDDDDDDRAGILOR NU UITATI CA IN CURIND VOR AVEA LOC ALEGERILE ASA CA AAAAADDDDDDDDDDDDIII IIIIIIIOOOOOOOOO AAALIANTA ."TINERII NU AU SA VOTEZA ALIANTA"
  • Stas Colesnic (11.11.2013 19:24)
    Degraba om sta la zona in kamera si vom scri BAC-ul....Nebuni...N u o sa ma mirr daca cnva o sa-i impushte dupa bac..... Nici nu imi mai pott imagina ce va fi peste 2 ani..
  • OlegCondrea (11.11.2013 19:35)
    sunt doua variante, ori bac super dur, sau examene de intrare la universitate, eu la arte invat, si am dat examen de intrare la desen si pictura. Dar o oarecare influenta Bacul a avut.........Eu sunt pentru examene de intrare, lasa elevi sa invete obiectele care le vor fi de folos la universitate
  • XXYYXX (11.11.2013 19:35)
    asta e prea de tot. de frica bacul nu-lva sustine nici 50 % dintre elevi. deci chiar astia n-au minte sau ce ? chiar si acei care au invatat si stiu vor pica de la tot stresul. chiar ca citeodata ma gindesc ca cei de la conducere nu au fost niciodata elevi sau ca nu au copii acum. mai aveti sa va bateti joc de copii ? mai opriti-va !
  • miting (11.11.2013 19:38)
    pe 21 la miting trebue de protejat copii de asa atac psihologic
  • elena (11.11.2013 19:54)
    ...asa isi vor lua parintii copii din tara,va mai plingeti ca pleaca tineretul,si-o sa plece pentru ca doar la noi asa bardac,mai tare speriati tineretu....nascocit i cit mai multe domnilor ca curind o sa dati voi bacu pentru ca no sa mai fie tineret in tara asta din cauza voastra cu toate ca sa ne gindim mai binisor 1% din toti care fac nascocesc aceste reguli poate ca ar da bacu daca ar fi pusi la o testare restu nici zero puncte nu ar acumula...
  • qwerty (11.11.2013 20:03)
    ionel impushkate
  • Eu (11.11.2013 20:08)
    Cine imi poate spune cum sunt apreciate olimpiadele internationale: Doar cele mondiale si balcaniade sau toate restu ce au loc peste hotarele tarii?!
  • Anna (11.11.2013 20:15)
    Îmi place susținerea celor deștepți. Unii dintre ei se dau atît de deștepți de scriu cu mii de greșeli :D E o idee groaznică , cum poți experimenta toate reformele astea pe sărmanii elevi. Dacă și a vrut să facă schimbări în sistemul învățămîntului atunci ar fi trebuit să înceapă cu calificarea profesorilor și să nu fie admiși la facultate viitorii profesori cu note de 5 și 6, dar așa face schimbări pe Generația obișnuită cu vechiul sistem. Cea mai amuzantă parte a țării noastre că toți tac, ce reforme nu s-ar înfăptui noi plecăm capul și mergem mai departe
  • mary (11.11.2013 20:22)
    nici intro tara asa ceva nu se intampla ca la noi in Moldova, tara de talhari si banditi, nustiu ce sa nascoceasca ca sa mulga din parinti mai multi bani,daca as fi azi elev as organiza un boicot, de azi nimeni nu merge la scoala, sa vedem ce vor face desteptii de alde Sandu si profii, de unde ar manca branza cu smantana,de maine nimewni sa nu mearga la ore, nu sunteti dragi elevi niste criminali sa va faca aceste controale nebune, incalcarea drepturilor, trebuie sa va aparati.
  • abc (11.11.2013 20:24)
    ce e oaie maia sandu asta si vacantele scurteaza, si cameri pune la examen , ea cred ca nu are copii si de asta face asa
  • xxxxx (11.11.2013 20:31)
    Poate o sa-i dea foc cineva)
  • xxxxx (11.11.2013 20:34)
    Lasa inainte de a pune asa reguli stricte la bac sa vina in timpul anului prin scoli si sa vada cum se fac orele mai ales la sate unde din 7 lectii intr-o zi se fac 5-6 multi profesori lipsaa...si in scoli daca cineva vine cu controlul atunci scoala gata lasa tot si se pregateste doar pentru aceasta vizita a controlelor pentru ca cei care vin sa creada ca la scoli totul e bine si la ore tot!!! Ministru educatie poate iti vine odata mintea la capp ..
  • Dima (11.11.2013 20:35)
    asa si trebuie :D eu anul trecut am dat bacul asa ca luati cartea in mina si mai invatati ))
  • Cristi (11.11.2013 20:45)
    Să citească cei de la minister toate comenturile de aici şi de pe la alte postări referitore la bac..şi saşi facă ceva concluzii..că toţi oamenii (majoritatea) sunt de aceeaşi părere. Şi aşa mulţi elevi dupa bacu de anu acesta au ramas acasa şi stau sau au plecat dupa hotare.. cănd majoritatea o sa plece dupa hotare ce o sa fie.. atunci ce o sa faca ministru..Universita tăţile o sa duca lipsa de studenţi..no sa ajunga angajaţi şi lucrptori in dif. domenii. detector.sau bruiaj asta deam e culmea.
  • Cristi (11.11.2013 20:46)
    Să citească cei de la minister toate comenturile de aici şi de pe la alte postări referitore la bac..şi saşi facă ceva concluzii..că toţi oamenii (majoritatea) sunt de aceeaşi părere. Şi aşa mulţi elevi dupa bacu de anu acesta au ramas acasa şi stau sau au plecat dupa hotare.. cănd majoritatea o sa plece dupa hotare ce o sa fie.. atunci ce o sa faca ministru..Universita tăţile o sa duca lipsa de studenţi..no sa ajunga angajaţi şi lucrptori in dif. domenii. detector.sau bruiaj asta deam e culmea.
  • max (11.11.2013 20:51)
    am terminat ceva ani in urma liceul...si ma bucur...am senzatia ca cei care dau bacu sunt teroristi...lume...t rezitio pe Maia....ca isi bate joc de copii...e prea din cale afara...imi pare rau pentru ei
  • iaka (11.11.2013 21:02)
    uraaaaaaaaaa o sa invatsam azbuka morse ...---...
  • ----- (11.11.2013 21:03)
    Miar fi interesat Maia Sandu sa dea bacalaureatu acuma la toate materiele :)
  • iana (11.11.2013 21:38)
    Si voi vreti cineva sa ramie in Md? Ha Ha Ha...
  • Maia Sandu (11.11.2013 21:44)
    Fuck you all. This is all I want to say to you. P.S.: Apropo, mai duceți-vă și lucrați pământul, că în ministere și parlament avem destui.
  • Licean (11.11.2013 21:50)
    Asa am ajuns noi, generatia noastra, sa nu mai aiba incredere in noi... Viitorii conducatori...DA trebu de invatat , noi invatam dar nici chiar in halu acesta sa'si bata joc de noi...
  • diana (11.11.2013 21:57)
    numai cititi comentarile si vedeti ce studenti agramati si analfabeti aveti,;((( nicio data:))) inpushcate;)) nici elimentarul nu shtiu sa scrie in gramatica ro RUSHINEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEE!!!! GATA CU CORUPTIA SI CU INVATATUL PE BANI SI PE COPIAT, VREM PROFESIONISHTI DA NU TONTALAI CIND MERGEM LA MD SA FC ACTE SAU ALTCEVA
  • (11.11.2013 21:59)
    Pur si simplu ei nu gindesc rational de ce aceste 7 milioane nu le-au investit in dotarea scolelor cu cele necesare ca copii sa pota invata si apoi sa puna camere...Elevii trebuie sa vie vina din pacere la scoala nu din frica. Noi elevii suntem indignati toti prin jur sunt corupti...dau si iau mita ...si sau gasit a da vina pe copii.
  • Eugen (11.11.2013 22:12)
    Invatati nah*** si nu ba plingeti ministeru pune asa restrictii eu lam dat anu acesta si nu mam plins asa ca invatati puturosilor
  • Radu (11.11.2013 22:12)
    ”implementeze”..
  • eu (11.11.2013 22:18)
    accept aceste reguli cu conditia usurarii examenelor.. deoarece ceea ce invatam nu e la examen dar mult mai greu... Rog Mult!
  • Alexandru (11.11.2013 22:24)
    Totul este normal , nu vă mai agitaţi atît , oricum bac-ul cred eu că este făcut pentru un elev mediu , şi nu cred că chiar acel care la moment nu învaţă nu îşi dă seama că cît de cît trebuie să mai asculte la lecţie . Elevul cu cap întotdeauna va ieşi din situaţie , pur şi simplu aşa este vîrsta asta cînd ai cu totul alte gînduri pe lînga acelea de şcoală .
  • asdc (11.11.2013 22:45)
    nu consta in asta care'i destept si care'i mai putin destept,oricum e bataie de joc,punetiva in locul elevilor si incercati sa ginditi cind pentru orice miscare stii ca ti se anuleaza lucrarile,toti se agita in asemenea caz!!! si nu va dati mari voi aia desteptii
  • Elena (11.11.2013 22:50)
    Mai bine ar cheltui aceasta suma de bani pentru imbunatatirea conditiilor de studiu.. Pentru apa, caldura, sistem de canalizare...pentru scolile din sate.. Copii studiaza in conditii primitive.. Dar cineva vrea sa treaca la sistemul de studiu american.. In America in primul rind au conditii normale de a studia.. Si sistemul de invatamant este bazat pe logica, dar nu pe memoria mecanica... Poti instala si o mie de camere de supraveghere daca copilul nu are cunostinte nu il ajuti cu nimic.
  • stefan (11.11.2013 23:17)
    corect asa si trebu,dar ar trebui si la institutiile superioare unde studentii isi dau examenele de stat, sa vedeti acolo ce enstein si frankistein esi de acolo ai dat vreo 200 de euro de examen si esti einstein cu diploma
  • ss (12.11.2013 00:13)
    SANDU sameni cu o FASCISTA cred ca asta si esti ANIMALO
  • da eu de eu :D (12.11.2013 00:40)
    de eu (11.11.2013 14:11) Asa si trebuie ,eu sunt de acord cu aciasta decizie,ca de altfel nu mai are cine lucra paminturile . La noi toti vor sa fie invatati ,dar in cap nimic si de aceia asa si ajungem zile grele. ------------------- -------------------- -------- Bai,invata sa scrii si pe urma spune daca esti de acord cu aceasta decizie.
  • (12.11.2013 00:43)
    Va rupeti capurile si fundurile cautind solutii ca sa nu copie astia de la scoala....nu ii mai stresati pe elevi....mai bine apucativa sa faceti ordine prin universitati...ca in fiece an tot mai jalnica se face privelistea..special isti care nu vin luni intregi la universitate si apoi baga bani si ...BRAVO SPECIALIST A TERMINAT UNIVERSITATEA.....si la lucru intra tot astia care baga bani 5 ani..da nu astia care depun efort sa invete si sa termine normal universitatea....AUU UU treziti-va faceti cica ordine.....
  • de mine (12.11.2013 05:19)
    eu acum imi fac studiile la un colegiu din Canada ... aici daca profesorul are suspiciuni ca ai copiat - are dreptul sa te puna sa mai dai o data examenul fara nici o vorba. Daca te prinde copiind - te da afara de la examen, din scoala si iti pun interdictie pe 5 ani sa mai aplici la oricare institutie de invatamint ... deaceea toata lumea invata - peste tot, unde nu te-ai uita vezi studenti cu cartile in mina
  • nhjhuhg (12.11.2013 06:30)
    Tar boi mai sinteti vad ca alegeti mesajele..de ce nu dati voie la libera exprimare... voi singur duceti o politica a voastra vii in cur voua de oameni...PRO TV
  • vitor (12.11.2013 09:23)
    ce vreti sa spuneti,ca intrecut se copia mai putin?Asta a fost si va fi,astfel de gest se chiama dragoste cu de-a sila.Mai bine de banii aceia ati ridica leafa la profesori,caci numai saracia ii impune sa ee mita.
  • da eu de eu (12.11.2013 09:36)
    ma tu ce esti ,care gasesti greselile altora ,pune mina si invata si mai vezi ce scrie lumea care invata peste hotare ,putorileeeee naibii ,tii greata sa-i asculti pe unii cind deschid gura.... Si totusi ar mai vrea unii sa mai copie ,sa le mai mearga cum le-o mers ,sa dee mita buunaa si sa-si gasesca un loc de munca si sa faca haos din tara asta mai departe.Poate va veni vremea sa ocupe posturi cu salarii decente numai cei care intradevar au facut carte.
  • alea (12.11.2013 09:38)
    dibili, sa faca antrenamente pe copii lor cei de la Minister, apoi sa implimenteze modificari
  • fed (12.11.2013 10:46)
    ACUMA O SA VEDEM CIT DE PROSTI SUNT COPII LA NOI IN MD
  • igori (12.11.2013 11:35)
    Maia Sandu la 40 de ani nu are copii si nici nu are de unde sa stie ce inseamna sa cresti un copil.Cum poate ia sa fie ministru de educatie.
  • Mariana (12.11.2013 11:49)
    Maia Sandu nu are copii faceti concluzii
  • anda (12.11.2013 11:52)
    vreau sa va aduc la cunostinta ca studentii, elevii la fel sunt hoti mariiii!!!!! iau note mari pentru burse, care sunt platite din bugetul statului. Cu ce se deosebesc ei de demnitarii nostri, care la fel iau ce nu le apartine dupa merit???? asa ca depuneti efort si veti fi si destepti, si cu constiinta curata!!!! Succese!!
  • igoriport (12.11.2013 12:10)
    Oameni buni trebue sa iesim in stada sa ne aparam copii de nebuna acesta
  • Mariana (12.11.2013 12:16)
    Maia Sandu nu are copii faceti concluzii
  • Mariana (12.11.2013 12:16)
    Maia Sandu nu are copii faceti concluzii
  • nNN (12.11.2013 14:06)
    Cristina (11.11.2013 17:20) Ar trebui sa se investeasca bani in invatamint, sa-si bata capul de cum asimileaza elevii si ce fel ce cadre didactice activeaza in scoli. Nu ar trebui sa se preocupe atit de mult de copiatul din ultimul an de liceu, cit de asimilarea materiei de copii in cei 12 ani de scoala! SUINT TOTAL DEACORD...trebuie sa se ocupe cu radacinile adevarate ale problemei in primul rind
  • nanu (12.11.2013 14:17)
    Are dreptate doamna ministru, anul trecut copilul meu a absolvit 9-ă clase și am văzut care este rezultatul, copii care au copiat au note mai mari, cu toate că nu știu nimic din materie, părinții au plătit examenele, acum este la liceu în clasa 10-a și pe viitor nu se teme de bac deoarece învață bine, dar muncește mult. Vă doresc succese domnă ministru, ajunge cu copiatul și putorile din Moldova, toți la muncă pe deal.
  • Vasile (12.11.2013 14:48)
    Terminati sa va plingeti, reformele sunt corect! Respect pentru ministerul educatiei, cine stie carte nu are nici o frica...
  • ячсм (12.11.2013 14:51)
    дурдом...
  • Unknown (12.11.2013 14:54)
    Si toti se intreaba dc oamenii plec din tara.Mai bn in general copii sa nu am decit sai las sa treaca prin toata nebunia asta
  • pentru ionel (11.11.2013 12:41) cine invata cu adevarat nu ar trebui sa se agite, se agita numaia cei lenesi la carte si invatatorii care iau spaga...invatati nu fiti prosti!!! (12.11.2013 15:00)
    si daca profesorii nu sunt capabili sa dea copiilor asa invatatura ca el sa nu aiba nevoie de copiat atunci cum procedam? poate punem profesorii sa dea examanele....PS eu cind am dat examanele profesorii care ne ajutau singuri au avut nevoie de internet pentru a ne ajuta sa copiem
  • Andriuha (12.11.2013 15:16)
    eu personal anul trecut nam 2 examene si sigur nici anu ista nu le dau ,credk o sa le dau peste vrio 5-6 ani atunci cind se va lempezi un pic apele!!!
  • pentru ionel (11.11.2013 12:41) cine invata cu adevarat nu ar trebui sa se agite, se agita numaia cei lenesi la carte si invatatorii care iau spaga...invatati nu fiti prosti!!! (12.11.2013 15:23)
    si daca profesorii nu sunt capabili sa dea copiilor asa invatatura ca el sa nu aiba nevoie de copiat atunci cum procedam? poate punem profesorii sa dea examanele....PS eu cind am dat examanele profesorii care ne ajutau singuri au avut nevoie de internet pentru a ne ajuta sa copiem
  • dima (12.11.2013 15:28)
    Maia Sandu economist,care sta in functia ministrul invatamintului si nu are copii...la altceva nici nu ma asteptam...data afara si basta.
  • Natalia (12.11.2013 15:37)
    AAA astia de la putere...au copii dar sa fim seriosi care din ei invata in Moldova?nimeni.....t oti incep aici dar isi termina liceul universitatile in Europa....dar pe elevii nostri fac experimente....chiar cei care invata bine sunt stresati...nu toti sunt ageri si descurcareti emotiile sunt puternice la adolescenti...ei inca sunt copii care nu au trecut prin viata ca sa inteleaga ca acesta e doar un examen...lor le vine greu....eu tim minte cum noi 3 ani din clasa 10 eram stresati ca se apropie Bac-ul....Domnilor ministri mai faceti miste cursuri de psihologie scolara... si asha multi elevi si studenti parasesc tara....
  • ghestapo (12.11.2013 15:40)
    mai bine la MOLDOVA FARA OAMENI SA FIE INVITATA MAIA SANDU , CA EA STIE CE SA SPUNA!MAI BINE S-AR UITA LA DINNSA ,S-AU EA SA AIBA CAMERE DE LUAT VEDERI,,??? CA N-A DECLARAT VENITUL SI AVEREA EI!!PROBABIL CA PE CAI CINSTITE A FACUT !!!!ORI SARMANA NICI N-A AVUT IN REALITATE CE DECLARA!!A PAZIT CA CURVA CEEA CARE S-A PORNIT SA FUGAREASCA CURVELE DIN SAT!!
  • alina (12.11.2013 16:25)
    decit si-ar bate joc in ultimul hal de elevi(pentru ca asta fac ca atare pentru ca nu poti sa impuii niste condiitii atit de stricte din moment ce nu se face nici o investitie in invatamint, nici o reforma nu mai vorbind de impunatatirea sistemului de invatamint care recunoasteti domnilor demnitari ca e la pamint si demult inghitit de coruptie...daca tot vreti sa fim europeni si corecti incepeti prin aceea de a le oferi condiitii ca in europa si mai apoi cereti rezultate ca in europa...nu putini elevi din moldova care pleaca peste hotare la studii sint printre cei mai buni si stiti dece??pentru ca statul are strategii moderne de predare si investeste in invatamint nu in detectoare de metal si camere de supraveghere ))mai bine ati intruduce camere la minister guvern si toate institutiile care fac praf banii publici ...ce putem sa cerem de la elevi cind cei care ne conduc au cel mai scazut nivel de cultura ,imi pare rau dar asta este de aceea traim cum traim si sintem cum sintem ca copiem un model european dar nu si stragedia lor...
  • Lera (12.11.2013 16:55)
    Deci hai sa facem ceva!!!!!!!!!!! sa nu raminem cu vorbe goale, ci Eu propun vineri la prima ora 8:00 sa ne stringem toate clasele de a 12-a din toate liceile Republicii Moldova in fata primariei a orasului, satului, si sa ne opunem legalizarii acestor reguli si interdictii la bac !!! sint din or.Ungheni L.T.M.Eminescu si cei din orasul meu se vor stringe pentru a apara Drepturile noastre....ALATURATI VA!!!!!!!!!!
  • bbs (12.11.2013 17:26)
    bred... ku kamere sh detektoare ... ministerul iroseshte banii noshtrii. Ar trebui deodata sa instaleze aparate de bruiaj da nu sa spele milioane din bugetul statului, pe kind nici nu sint efective aceste camere. Daca cei din minister nu shtiu a conduce ce mai ceretzi shi voi amu de la liceeni.
  • Matei (12.11.2013 17:41)
    Hey asa e peste tot..... si mai vreti in europa.. acolo la toate examenele sint camere si detectore... nu ca sa sperie dar ca sa se asigure ca decurge cinstit.. dar daca molodvanu e molodvan si e deprins sa fie cu ,,mita-n sac" credetima ca nu sar decurge la asa metode.... ( am absolvit anul trecut... si mia prins bine pentruca peste tot e asa)
  • SA FACEM CEVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (12.11.2013 18:34)
    Deci hai sa facem ceva!!!!!!!!!!! sa nu raminem cu vorbe goale, ci Eu propun vineri la prima ora 8:00 sa ne stringem toate clasele de a 12-a din toate liceile Republicii Moldova in fata primariei a orasului, satului, si sa ne opunem legalizarii acestor reguli si interdictii la bac !!! sint din or.Ungheni L.T.M.Eminescu si cei din orasul meu se vor stringe pentru a apara Drepturile noastre....ALATURATI VA!!!!!!!!!!
  • ******** (12.11.2013 18:48)
    ce ba e cu asta, nu e destul ca au marit procentajul de trecere dar si asta " Nota 10 din oficiu vor primi doar elevii care vor obtine mentiuni sau medalii la olimpiadele internationale, nu insa si premiantii olimpiadelor nationale. " culmea...
  • ******** (12.11.2013 19:02)
    ce ba e cu asta, nu e destul ca au marit procentajul de trecere dar si asta " Nota 10 din oficiu vor primi doar elevii care vor obtine mentiuni sau medalii la olimpiadele internationale, nu insa si premiantii olimpiadelor nationale. " culmea...
  • https://www.facebook.com/pages/Jos-Maia-Sandu/1414077652159280?ref=hl (12.11.2013 21:39)
    se organizeaza o greva impotriva Ministerului Invatamintului!
  • Cantemir (12.11.2013 22:25)
    Chiar sa fii verificat in timpul examenului e prea de tot.Si daca tot fac atitea modificari in schimbari , de ce nu fac modificari in programa scolara si-n cea de la BAC ?
  • Ion (12.11.2013 22:44)
    Mde Moldova este o tara democratica si pot sa spun az te controleaza cu detectorul de metale mine te va dezbraca cu pielea da poimine de va inchide intro camerutsa cu piele si vreunu cu pistolu la cap
  • LILIANA (12.11.2013 23:44)
    de fapt cei care invata nu au de ce se teme...se tem cei care doar vin la scoala pentru a se distra...cind a sustinut ex. d. ministru nu erau tel. mobile si elevii veneau pregatiti de lectii...acum stau toate lectiile pe net si nu invata nimic. e bine asa...ajunge atata prostime, mai puneti miima pe carte si nu va aratati lipsa de educatie in mesaje...
  • ce conteaza!!! (13.11.2013 01:31)
    tampitilor incetati s ava bateti joc de elevi,de parca voi ce schimbati legea ca sosetele nu ati fost elev si in Europa se copie ...habar nu aveti ce faceti...caci tot ajungeti si voi intr-o zi la unul din elevii care poate nu va lua bacul!!!!
  • vv (13.11.2013 11:52)
    da inca cu arma in spate,,mai puneti,CE VOR SA DEMONSTReze?Precis ca toti din minister au rupt cartile,,hai sa fim seriosi
  • ,,,,,))) (13.11.2013 21:50)
    Nu degeaba Moldova ramine fara oameni.....cindd vezii ce se inntimplaaa ,,,,va venii si zilee oaree deamm cu ochii legatii sa scrimm poate....)
  • da eu de eu (13.11.2013 22:38)
    da eu de eu (12.11.2013 09:36) ma tu ce esti ,care gasesti greselile altora ,pune mina si invata si mai vezi ce scrie lumea care invata peste hotare ,putorileeeee naibii ,tii greata sa-i asculti pe unii cind deschid gura.... Si totusi ar mai vrea unii sa mai copie ,sa le mai mearga cum le-o mers ,sa dee mita buunaa si sa-si gasesca un loc de munca si sa faca haos din tara asta mai departe.Poate va veni vremea sa ocupe posturi cu salarii decente numai cei care intradevar au facut carte.-------------- -------- Se vede bine ca tu tot ai fost printre acei ce au platit ca sa sustina bine Bacul,gramatica e 0.Plus la asta ce implici aici politica,singura care ar trebui implicata aici e Maia Sandu,care a cheltuit milioane de lei pentru a pune niste camere (care au lucrat numai de 4 ori) ,in timp ce in unele scoli elevii nu au vazut la chimie macar un experiment.
  • Alexandru (14.11.2013 12:35)
    Mai intii trebuie de schimbat complet acest sistem de invatamint neghiobilor.. mai apoi aplicati asa securitate dura... acest sistem este cel mai prost... luati exemplu de la alte tari, nu este in program tot ragatul, fiecare are meseria sa si invata in directia ceea... nu toate prostiile care nici profesorii nu le pot rezolva.. dar e clar ca conducerea are acest scop sa infunde moldovenii in acest glod.. iar ei isi trimit copiii sa invete peste hotare, in alte tari
  • Moldova trezestete (16.11.2013 17:46)
    ionel (11.11.2013 12:41) imi spui te rog de ce s-a marit procentajul de trecere? esti deacord cu regula notei de 10? nu toti primesc diplome internationale. si de ce daca a picat un bac trebuie doar la anul urmator sa il sustina? tu si ei nu sunteti intregi la cap si cei ce cred ca e corect ce fac ei
  • Takato (19.11.2013 21:51)
    Elevii daca pina acum au copiat .. vor gasi si in acest an metode de a copia...
  • Europa (25.11.2013 17:18)
    Nu s-a gandit nimeni ca, odata ce vreti in Europa, va trebui sa va conformati anumitor standarde? Moldova nu e prima tara din lume care are camere de supraveghere la BAC. Si se stie ca moldovenii sunt foarte ingeniosi cand vine vorba de smecherii, asa ca nici celelalte metode nu sunt atat de fantastice pe cum credeti voi. Mai bine v-ati verifica odraslele cat invata si cat stau prin WC-uri in Cocos si alte cluburi, facandu-si poze cu bot de rata, apoi sa comentati ca ministerul e prea dur cu tinerii.
  • tinka (11.01.2014 18:24)
    ujas
  • absolventa 2014 (26.01.2014 10:04)
    chiar nu mii frica de camerele ei si de aparatele de bruiaj.dar vacantele si nota de trecere e ceva iesit din comun sunteti nebuni a picat un test anulate toate....daca nu dau bac-ul ce crdetti ca vor face?corect vor pleca peste hotare e logic.Moldova fara oameni continua.......
  • igor (29.01.2014 14:39)
    Doamna Maia.eu vreau raspuns la o intrebare.eu asi da o propunenere sa organizam un grup de elevi sau parinti,ca pe parcursul fiecarui an de guvernare macar o data in saptamina sa va fie efectuate controale in minister.cum lucrati,citi bani va vin,cum ii celtuiti.....Si nu numai pe dumneavoastra dar pe toti functionarii dumneavoastra.si in al doilea rind ,dumneavoastra nu va pare ca incalcati drepturile,copiilor. nu mai la noi in Moldova poti vedea asa ceva.incercati asa ceva peste hotarile tarii.asi vrea ca toti functuonarii dumneavoastra sa dee egzamene sub supravegherea functionarilor europeni si a elevilor.trebue sa va fie rusine pentru asa lucruri.sa aratati cu degetul la copii.stiti cine scoate gunoiul din casa .nu ma faceci,sa va spun pe nume. Si un sfat la toti elevii cosultativa cu juristii,si daca vi se incalca drepturile dati in judecata si merjeti pina la curtea Europeana.pentru ca la noi in Moldova aveti sanse mici de cistig.caci 90 de procente sint ca Sandu.care au furat si seau batut joc de oameni.
  • fsjfsdxj (16.03.2014 16:13)
    Și unde-i dreptatea? de ce cei de la nord-sud nu sunt supravegheați așa de bine precum noi,ca să nu fie copiatul peste tot trebuie să fie strict.Plus la asta vreți în Europa?În Europa învățămîntul este mult mai ușor,copiii nu sunt încărcați cu atîta material.... Așa că Maia Sandu gîndește-te bine înainte să faci ceva!!
  • cetatean dezamegit al R.Moldova (01.04.2014 16:13)
    Citesc printre comentarii si nu reusesc sa inteleg mentalitatea la moldovenii nostri... Imi este sincer rusine ca m-am nascut in Moldova. Cum poti sa pretinzi sa ai note mari la examenul de bacalureat fara ca sa inveti? cum poti sa critici pe cei care vor ca in Moldova sa fie premiati acei care cu adevarat se staruie si invata? Reguli din astea ar trebui implementate in toate insttutiile de invatamint, nu numai pentru BAC. Sper ca acesta sa fie numai inceputul. Si la toti cei care spun ca sa se inceapa de la demnitari, le zic ca acesti elevi care copie la examene si corup profesorii sunt viitori demnitari ai Moldovei! Informatie pentru cultura generala a moldovenilor: in UE, unde atit de mult doriti cu totii sa ajungeti, in inchisoare ajung acei care DAU mita, nu acei care o primesc, dupa aceasta regula in Moldova pina si copiii de 10 ani ar trebui sa stea dupa gratii. RUSINE sa le fie parintilor care cresc asa copii. Repet, acestea sunt VIITORII DEMNITARI AI R.MOLDOVA !
  • ... (03.04.2014 08:14)
    7 milioane investite pentru instalarea camerelor s.a......dar pentru dezvoltarea calitatii invatamintului....0, 00?
  • maia sandu (04.06.2014 19:06)
    De exemplu in lume civilizata nu sunt de cqmeri de luat vederi shi nici detectoare.....numa tara noastra are asha minuni...eu traiesc in germania shi asha o ideotizm nam vazut ...macar vati uitat la maia sandu ? Macar stiti cum aajuns ea in minester ? Daca nu stiti atuncea nu comentati ,,.lasa dumnea ei sa sustina bacul .....ce maia sandu nu puteti ?
    Euro
    • Leu moldovenesc
      2.8 lei
    • Euro
      323 eur
    • Dolar S.U.A.
      323 usd
    • Leu romanesc
      323 ron
    • Rubla ruseasca
      4 rub
    • Hrivna ucraineana
      4 uah
    • Leva bulgara
      4 bgn