Oficial astazi a fost cea mai fierbinte zi din an, iar capitala s-a transformat intr-un cuptor imens. Daca la umbra erau 37 de grade, atunci la sol, termometrele indicau de doua ori mai mult. Cel mai greu le-a fost batranilor, dar si cardiacilor. Zeci de oamenii au avut nevoie de ingrijiri medicale. Ambulanta a ajuns astazi si la hidrometeo. Unei angajate i s-a facut rau chiar in timp lua datele de la termometrele statie de masurare.


Canicula a fost astazi un adevarat chin pentru vanzatorii de la Piata Centrala, dar si de cei care au avut drum acolo. Ghinion pentru o batrana care s-a simtit rau dupa, ce isi facuse toate cumparaturile. I-au sarit in ajutor vanzatoarele.


"Mergea am vazut ca parca nu se simte bine i-am dat un pahar cu apa..."


Pentru a se racori oamenii se aruncau in urma tractorului care stropea asfaltul.


"Eu m-as baga cu totul daca as avea timp."

"Eu am servet ud si in gat..."


Ca sa-si protejeze capul unele vanzatoare si-au pus in cap, funze de varza.


"E mai racoare..."


Greu le-a fost si vanzatoarelor din gherete, dar si muncitorilor din constructii care stau toata ziua in soare. 


"E cald ce sa fac beau apa..."

"Tot normal..."


Astazi la corturile instalate de catre Serviciul Situatii Exeptionale au fost luate cu asalt. Zeci de oamenii au facut coada pentru a-si masura tensiunea sau sa bea un pahar cu apa.


"Da e caldura mare, ..."


Toropiti de caldura, dar totusi fericiti au fost vanzatorii de apa si inghetata, care spun ca in ultimele zile li s-au dublat veniturile.

Si daca unii s-au plans pe caldura mare, pentru altii timpul de afara a fost o adevarata mana din cer.


"Normal, dati-mi si o sapa si poti sa stau toata ziua"


"Noi am venit de la nord si acolo este frig, asa ca noua ne este bine."


Oxana GORUN, REPORTER PRO TV 
Asfaltul este atat de fierbinte, incat descult nu poti sa mergi pentru ca iti frigi pur si simplu talpile. Iar apa se evapora aproape instantaneu.”

 
Seful de la Hidrometeo spune ca valul de caldura a venit tocmai din Africa.


Anatol PUTINTICA, SEF HIDROMETEO: "52 de grade la ora 11:00"


De maine insa timpul se racoreste.


In week-end ne asteapta temperaturi de 23-24 de grade. Maine in nord meteorologii prognozeaza ploi cu grindina.