Simona Halep s-a calificat in finala turnelui de la Roma dupa ce a invins-o pe Maria Sharapova in trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4.

Publicat:19.05.2018, 18:39

Simona Halep s-a calificat, sâmbata, în finala turneului de la Roma dupa ce a învins-o în trei seturi pe Maria Sharapova.

Deşi a pierdut primul set, Halep a revenit extraordinar şi a trecut de Maria Sharapova fara mari probleme.

Duminica, Simona Halep va lupta pentru trofeul de la Roma cu Elina Svitolina.

Simona Halep - Maria Sharapova live text:

Setul III

Halep - Sharapova 6-4. Simona revine extraordinar în meci şi se califica în finala turneului de la Roma, dupa ce o elimina pe marea rivala Maria Sharapova.

Halep - Sharapova 5-4. Simona este la un game de finala de la Roma.

Halep - Sharapova 4-4. Revenire fantastica a rusoaicei. Simona a început game-ul cu 30-0, însa Sharapova a luat 4 puncte la rând şi egaleaza situaţia.

Halep - Sharapova 4-3. Din pacate, Sharapova reuşeşte din nou sa faca break şi se menţine aproape de Halep.

Halep - Sharapova 4-2. BREAK Simona, care se poate distanţa daca va reuşi sa-şi câştige serviciul.

Halep - Sharapova 3-2. Maria Sharapova câştiga pe serviciul lui Halep.

Halep - Sharapova 3-1. Din nou break Simona, care se distanţeaza.

Halep - Sharapova 2-1. Moment extrem de important al meciului, Simona îşi câştiga din nou serviciul.

Halep - Sharapova 1-1. Rebreak Halep, extrem de rapid.

Halep - Sharapova 0-1. Break reuşit de rusoaica în debutul partidei.

Setul II

Halep - Sharapova 6-1. Simona a spulberat-o pe Sharapova în acest set secund.

Halep - Sharapova 5-1. Rusoaica pare ca a cedat setul, Simona joaca excelent.

Halep - Sharapova 4-1. Un nou break reuşit de Halep.

Halep - Sharapova 3-1. Simona sparge gheaţa în acest meci şi îşi câştiga serviciul.

Halep - Sharapova 2-1. Setul secund seamana izbitor cu primul.

Halep - Sharapova 1-1. Rebreak Maria Sharapova.

Halep - Sharapova 1-0. Simona a avut o discuţie cu Darren Cahill în pauza dintre seturi, iar efectul se vede în debutul setului secund.

SETUL I

Halep - Sharapova 4-6. SET Sharapova, singura jucatoare care şi-a câştigat pâna acum serviciul.

Halep - Sharapova 4-5. Break Simona, iar acum va servi pentru a ramâne în set.

Halep - Sharapova 3-5. Simona nu reuşeşte nici macar un game pe propriul serviciu.

Halep - Sharapova 3-4. Maria Sharapova este prima care reuşeşte sa-şi câştige serviciul în acest meci.

Halep - Sharapova 3-3. Meciul devine previzibil, rusoaica reuşeşte şi ea, iar, break-ul.

Halep - Sharapova 3-2. Break la ZERO reuşit de Simona.

Halep - Sharapova 2-2. Jucatoarele nu reuşesc sa-şi câştige propriul serviciu. Din nou break.

Halep - Sharapova 2-1. Al treilea break al meciului, Simona revine în avantaj.

Halep - Sharapova 1-1. Re-break reuşit de rusoaica.

Halep - Sharapova 1-0. BREAK Simona, început excelent pentru jucatoarea noastra.

Parcursul celor doua jucatoare la Roma

Vineri, Sarapova a trecut cu 6-7(6/8), 6-4, 7-5 de letona Jelena Ostapenko, dupa trei ore si 11 minute de joc.

Halep, numarul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 3.351.729 dolari, vineri seara, dupa ce a învins-o pe Caroline Garcia (Franta), cu 6-2, 6-3.

Halep (26 ani), finalista anul trecut la Foro Italico, s-a impus într-o ora si 14 minute în fata numarului sapte mondial (24 ani).

Primele cinci ghemuri ale meciului au însemnat tot atâtea break-uri. Halep a început cu dreptul, apoi si-a pierdut serviciul la zero, dar a revenit în avantaj la capatul unui ghem lung, în care a fructificat abia a saptea sa minge de break. Garcia a egalat, dar Halep a facut un break la zero, iar apoi a dominat setul pâna la final, adjudecându-l cu 6-2.

Garcia a câstigat primul ghem din actul secund, dar Halep a luat trei ghemuri la rând. Românca a ajuns repede la 5-2 si a servit pentru meci, dar frantuzoaica a reusit sa amâne deznodamântul printr-un break. Simona a încheiat partida contra serviciului, cu o minge splendida.

Halep a reusit 4 asi, dar a facut si 5 duble greseli. Garcia a avut un singur as, o dubla greseala, dar si cifre foarte mici la ambele servicii, 45% la primul si 24% la al doilea. Românca a reusit 14 winners, Garcia 15, Halep a facut 20 de erori nefortate, iar frantuzoaica nu mai putin de 37.

Halep are acum 4-1 în meciurile directe cu Garcia, pe care a mai învins-o în 2016 în optimi la Australian Open, cu 6-4, 2-6, 6-1, în 2017 la Toronto, în sferturi, cu 6-4, 6-2, si tot anul trecut la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-4, 6-2. Garcia a câstigat în 2017 în finala de la Beijing, cu 6-4, 7-6 (3).

Simona Halep, care îsi va pastra fotoliul de lider mondial si saptamâna viitoare, urmând sa fie principala favorita la Roland Garros, si-a asigurat un cec de 126.590 euro si 350 de puncte WTA.