Vremea se schimba brusc. Meteorologii au emis cod galben de furtuna pe tot teritoriul tarii.

Avertizarea a fost emisa cu putin timp in urma.

„In intervalul mentionat se prevad ploi de scurta durata cu descarcari electrice, in a doua parte a zilei local vijelie in rafale de pina la 15-20 m/s.”

Sinopticienii sustin ca exista pericolul de crestere a nivelului apei in raul Nistru. 

Risc de inundatii este in raionul Stefan Voda, dar si la Palanca, unde s-a inceput fortificarea digurilor. In acest scop, sunt mobilizati in jur de 300 de militari, carabinieri si drumari, anunta responsabilii de la Guvern. Potrivit meteorologilor, va ploua in mai multe zone din tara pana la sfarsitul saptamanii.