Un moldovean de 59 de ani a fost prins pentru migrație ilegală. Acesta i-a ascuns pe 7 ucraineni într-un camion care urmau să ajungă în Republica Moldova. Bărbatul face parte dintr-un grup criminal organizat și avea rolul de transportator.
Potrivit poliției de frontieră, bărbatul a fost reținut pe teritoriul Ucrainei în timp ce transporta ilegal șapte cetățeni ucraineni, ascunși într-un autocamion.
Ulterior, pentru a se eschiva de pedeapsă în Ucraina, el ar fi traversat ilegal frontiera de stat moldo-ucraineană.
Prin urmare, el a fost prins în Republica Moldova și documentat pentru acțiunile comise.
Cauzele urmează să fie stabilite.

