Cel putin 41 de oameni, printre care si copii, au murit duminica aseara intr-un cumplit accident aviatic pe un aeroport din Moscova.

Potrivit informatiilor ambasadei Republicii Moldova la Moscova care este in contact cu autoritatile Federatiei Ruse, la momentul actual nu se cunoaste despre victime-cetateni ai RM.

Un avion care s-a întors din drum din cauza unor probleme tehnice a luat foc după ce s-a izbit de pistă în timp ce ateriză.

Zona a fost acoperită de un fum negru și dens, după cum se vede în imaginile surprinse de martori.

La bordul aeronavei care a fost cuprinsă de flăcări uriașe se aflau 78 de persoane, iar supraviețuitorii au fost consiliați de psihologi încă de duminică-noapte.

În imaginile filmate de călătorii aflaţi în terminalul aeroportului Sheremetievo se vede avionul în flăcări, în timp ce rulează pe pistă. Vâlvătaia cuprinsese deja partea din spate a aeronavei.