O autocisternă care transporta lapte a luat foc pe un pod din stânga Nistrului. Șoferul se deplasa din Mălaiești spre Slobozia când a simțit miros de fum și a oprit imediat vehiculul. La scurt timp după oprire, autovehiculul a fost cuprins de flăcări.

Potrivit miliției transnistrene, totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 19 aprilie. Bărbatul a intervenit rapid și a încercat să stingă incendiul cu un extinctor din dotare, apoi a apelat la serviciile de urgență.

Mai mulți șoferi aflați în trafic au încercat să îl ajute, însă incendiul s-a extins rapid, care a cuprins cabina.

Pompierii au intervenit la fața locului și au reușit să stingă incendiul în aproximativ 30 de minute. 

Care este cauza preliminară a incendiului

În urma incendiului, cabina autocisternei a fost distrusă în totalitate. Acesta ar fi fost provocat de un scurtcircuit la instalația electrică.

O autocisternă a luat foc în stânga Nistrului
O autocisternă a luat foc în stânga Nistrului/ Telegram
O autocisternă a luat foc în stânga Nistrului
O autocisternă a luat foc în stânga Nistrului/ Telegram

Sursă video: Telegram