Lucrările de pe Linia Issacea-Vulcănești au fost finalizate, iar ministrul Energiei a venit cu o sumă estimativă despre costul în urma reparației de pe Linie. Dorin Junghietu a afirmat că este vorba între 500 de mii - 2 milioane de lei. 

Dorin JUNGHIETU, MINISTRUL ENERGIEI: „Lucrările Liniei Issacea-Vulcănești au fost finalizate. Colegii monitorizează zilnic situația și cum se comportă linia. Au fost defecte mecanice semnificative.  Așteptăm în următoarele săptămâni evaluarea costurilor”.

Totodată, ministrul a precizat că este vorba despre o sumă preliminară care ar putea varia: între 500 de mii - 2 milioane de lei: „Este o estimare grosieră. Moldelectrica va plăti aceste costuri către Ukrenergo”.

În noaptea de 24 martie, în urma atacurilor rusești asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei, linia electrică Isaccea-Vulcănești, care conectează sistemele energetice ale Republicii Moldova și României, a fost deconectată. 

Pentru a evita întreruperile de curent, Moldelectrica, în coordonare cu operatorii sistemelor de transport din România și Ucraina, a pus în funcțiune rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV cu România. 

Începând cu 26 martie a fost instituită starea de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile. Linia Isaccea-Vulcănești asigură între 60% și 70% din consumul de energie al malului drept al Republicii Moldova.

Citeste si : Mesajul ministrului Energiei, după ce linia electrică Isaccea-Vulcănești a fost repusă în funcțiune: „Eforturi extraordinare au fost depuse de prietenii și partenerii noștri" - VIDEO