Calea Ferată din Moldova are un nou șef interimar. Este vorba despre Sergiu Cotelnic, fost șef al depoului de vagoane din Chișinău, care a fost numit de către Sindicatele Căilor Ferate. Acesta a spus că în curând va anunța soluțiile pentru achitarea restanțelor salariale, deși nu a spus clar care vor fi acestea.
Vladimir BOLEA, MINISTRUL INFRASTRUCTURII ȘI DEZVOLTĂRII REGIONALE: ”Propunerea a venit din partea sindicatelor Căilor Ferate, noi vorbim despre domnul Cotelnic Sergiu care este de specialitate CFM-ist înăscut. Este din familie consacrată, părinții tot au lucrat la CFM. Vine din sistem, cu viziune nouă, cu caracter, cu voință, cu posibilitate și cu dorința de a lucra în beneficiul oamenilor.”
Noul șef interimar al Căii Ferate din Moldova a fost anterior șeful depoului de vagoane din Chișinău, iar ulterior și al depoului de locomotive. Cotelnic a declarat că știe despre problemele cu care se confruntă întreprinderea și și-a stabilit deja prioritățile, printre care achitarea restanțelor salariale.
Sergiu COTELNIC, NOUL ȘEF INTERIMAR, CFM: ”Avem o direcție clară în care ne vom îndrepta. Sunt convins că această direcție ne va conduce, în viitorul apropiat, la o reducere semnificativă a datoriilor salariale. Astăzi, aceasta este problema numărul unu pentru conducerea Căilor Ferate și pentru minister. Există și alte datorii asupra cărora vom lucra. Cred că în curând vom anunța și soluțiile pentru aceste probleme. Posibil ca, în perioada următoare, să activăm mecanisme tehnice care ne vor permite să optimizăm procesele noastre de producție.”
Restanțele salariale la CFM ajung la aproape 160 de milioane de lei. Potrivit fostului director CFM, Serghei Tomșa, care și-a depus cererea de demisie acum două săptămâni, motivele care au dus la această situație ar fi scăderea fuxului de mărfuri și pasageri, în contextul războiului din țara vecină, dar și faptul că întreprinderea a fost gestionată defectuos ani la rând. Angajații CFM au organizat mai multe proteste, o noua acțiune fiind anunțată pentru vineri. Iar circa 140 de angajați ai Căii Ferate de la Bălți au intrat în grevă din cauza neachitării salarilor.